Kastracja kota

cezary | | 0 | Koty , Polecane

Jednym z częściej przeprowadzanych chirurgicznych zabiegów weterynaryjnych jest kastracja kotów. Polega ona na usunięciu gonad (jąder lub jajników, ewentualnie również macicy), co w efekcie doprowadzić ma do braku możliwości rozmnażania się tych zwierząt.

Po co robić kastrację kota

kastracja kotaKastracja u kota zalecana jest z kilku powodów. Jednym z nich ograniczenie wzrostu populacji tych zwierząt, które w wielu przypadkach skazane są na brak domu i permanentne niebezpieczeństwo. Każdy właściciel powinien rozważyć przeprowadzenie tego nieskomplikowanego i całkowicie bezpiecznego zabiegu u swojego pupila, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość zapewnienia opieki kolejnym, pojawiającym się na świecie kociętom.

Następna kwestia to zdrowie i komfort życia, zarówno zwierzaka, jak i domowników – kastracja u kota płci męskiej sprawia, że znika zagrożenie wystąpienia nowotworów jąder, a jego mocz pozbawiony jest intensywnej, nieprzyjemnej woni.

Z kolei usunięcie jajników u samic powoduje brak uciążliwej i bardzo hałaśliwej rui (nawet czterokrotnie w ciągu jednego roku), a także wielu schorzeń, jak ropomacicze czy rak sutków.

Behawioryści podkreślają również, że kastracja kotów wpływa na niższy popęd i poziom hormonów płciowych, a tym samym oddziałuje korzystnie na sposób zachowania zwierząt. Po zabiegu są one zwykle spokojniejsze, bardziej łagodne, znikają również wcześniejsze przejawy agresji, zostawiania śladów moczu (tzw. znaczenie terenu) lub wiosennych ucieczek z domu.

Jak przebiega kastracja kotów?

Z uwagi na różnice w anatomii obu płci, operacja samic i samców ma inny przebieg. U jednych i drugich całość przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zwierzę musi być w 100% zdrowe. Weterynarz może zlecić dodatkowe badania, np. krwi, by wyeliminować ewentualne schorzenia niektórych narządów, jak wątroba czy nerki. Warto również zadbać o to, by kastracja kota przebiegała na czczo – ma to duże znaczenie po zabiegu, gdy zwierzę może wymiotować.

Samo wykonanie wycięcia gonad zdecydowanie prostsze jest u samców, gdyż nie wymaga otwierania jamy brzusznej, a często również zakładania szwów – nacięcie na mosznie zrasta się zwykle bez żadnego problemu samo. U kotek konieczne jest kilkucentymetrowe nacięcie w części środkowej lub bocznej brzucha. Z tego powodu lekarz musi dokonać zszycia, które następnie zabezpiecza poprzez założenie samicy ochronnego kubraczka. Dzięki temu zwierzę nie ma dostępu do miejsca po nacięciu, nie liże go, ani nie drapie, przez co rana znacznie szybciej się goi i nie dochodzi do dodatkowych komplikacji. Weterynarze często zalecają także zastrzyki z antybiotykiem, który wspomaga rekonwalescencję kotki.

Rekonwalescecja po kastracji kota

Po zabiegu zwierzę może zostać zabrane do domu, jednak nie należy tego robić przed wybudzeniem z narkozy. Jeśli później zauważane będą dość dziwne z pozoru zachowania – jak nieskoordynowane ruchy, zataczanie się, leżenie nieruchomo, pusty wzrok, wymioty, brak apetytu – nie należy absolutnie się tym martwić. To zupełnie naturalne, kastracja kota może przejawiać się właśnie w ten sposób. Ważne, by zapewnić zwierzęciu odpowiednią opiekę, bezpieczeństwo i komfort. W pierwszych godzinach potrzebny jest mu głównie spokój i ciepły koc, gdyż może być mu zimno.

Kastracja kota płci żeńskiej wymaga stałej kontroli – zwierzę nie powinno pozostawać przez dłuższy czas samo w domu. Kotka może też próbować przekonać swojego pana, że absolutnie nie chce nosić kubraczka. Trzeba dać jej wtedy czas na oswojenie się z nowym elementem garderoby. Uleganie zwierzęciu i zdejmowanie kaftanika jest absolutnie niewskazane, gdyż grozi niebezpiecznym rozdrapaniem szwów pooperacyjnych.

To cię zaciekawi

pierwsze objawy wścieklizny u kota

Wścieklizna u kota

cezary | | 2

O wściekliźnie mówi się współcześnie głównie w kontekście dzikich zwierząt. To lisy, kuny, ale także nietoperze są tymi zwierzętami, które przenoszą wirusa wścieklizny i mogą nim zarażać. Ze względu na…

kot u weterynarza

Tasiemiec u kota

cezary | | 1

Tasiemiec u kota to jeden z częściej atakujących czworonogi pasożytów. Jego działanie skupia się w jelicie cienkim i powoduje sporo nieprzyjemnych dolegliwości. Co robić, gdy pojawi się tasiemczyca u kota?…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *