Kleszcz u kota

cezary | | 0 | Koty

Kleszcze są niewielkich rozmiarów pajęczakami, które za ofiary wybierają sobie zarówno ludzi, jak i zwierzęta – między innymi koty. Kleszcze wczepiają się w ciało niczego nieświadomej ofiary, wysysając z niej krew, a także często doprowadzają do poważniejszej choroby, o ile kleszczowe zagrożenie nie zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznane. Kleszcze to wielka zmora zarówno ludzi, jak i zwierząt, począwszy od wiosny, a kończąc na jesieni. Często pojawia się także kleszcz u kota.

kleszcz u kotaBardzo często zdarza się, że biegający niemal wszędzie kot wróci z takiej wycieczki z niechcianym lokatorem na grzbiecie. Dlatego najlepiej codziennie, w miarę możliwości, sprawdzać czy nie znajdzie się jakiś kleszcz u kota. Szczególnie jeśli ze swoim pupilem mieszkamy z dala od zgiełku wielkiego miasta, gdyż to właśnie na wsi spotkanie kleszcza jest znacznie bardziej prawdopodobne. Kleszcze u kotów mogą pojawiać się, gdy zwierze dużo spaceruje po lesie, krzakach czy wysokich trawach – to ulubione miejsca (poza ciałem ludzkim i zwierzęcym) bytowania tych pajęczaków.

Jak znaleźć kleszcza u kota

Rozpoznanie kleszcza to zadanie dość trudne, szczególnie jeżeli nie jest on jeszcze najedzony. Wówczas jest tak mały, że nie zawsze będziemy w stanie go dostrzec, szczególnie jeśli nasz kot ma bujne futerko. Nienajedzony jeszcze kleszcz ma średnicę zaledwie kilku milimetrów i przypomina niewielkiego pajączka. Jednak w miarę upływu czasu, wraz z odpowiednią ilością wypitej krwi, pasożyt będzie się powiększał (dokładniej rzecz ujmując powiększeniu ulega jego odwłok).

Poszukiwania kleszcza u swojego pupila należy zaczynać od tych miejsc, w których teoretycznie skóra jest najcieńsza i najcieplejsza, bowiem pasożyty te właśnie tam najczęściej się wgryzają. Kleszcz u kota najczęściej wczepia się w okolice głowy oraz za uszami. Nie oznacza to jednak, że pozostałe miejsca na ciele kota nie muszą być sprawdzane.

Jak usunąć kleszcza u kota

Od dawna wiadomo, że kleszcze to nosiciele wielu bardzo groźnych chorób, nie tylko dla zdrowia, ale i życia ofiary. Dla zwierzęcia groźna jest nie tylko sama obecność kleszcza, ale również jego niewłaściwe usunięcie z ciała. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa pupila warto wiedzieć, jak skutecznie, ale co najważniejsze bezpiecznie pozbyć się pasożyta.

Na rynku jest niejeden preparat na kleszcze u kota, jednak wiele osób w dalszym ciągu uważa, że na pozbycie się problemu najlepsze będzie masło lub alkohol, które według wierzeń miały za zadanie kleszcza udusić i tym samym ułatwić jego usunięcie, co jest dość dużym absurdem. Ani smarowanie masłem, ani alkoholem w niczym nie pomoże, a wręcz przeciwnie – może sprawę jeszcze bardziej utrudnić. Jedyne czym w takim wypadku zagrożony jest kleszcz, to wymioty, które dostaną się do krwi ofiary, co wiąże się z przekazaniem jej mnóstwa niebezpiecznych i szkodliwych substancji.

Poza specjalnymi preparatami niemal w każdej aptece można dostać jednorazowe przyrządy, które doskonale poradzą sobie z usunięciem niechcianego osobnika ze skóry. Działają one na bardzo podobnej zasadzie, co strzykawka bez igły (tworząca odpowiednie ciśnienie, przy pomocy którego będziemy w stanie bezpiecznie usunąć kleszcza ze skóry tak, by nie zwymiotował do krwi ofiary żadnymi szkodliwymi drobnoustrojami).

Brak specjalnego przyrządu nie oznacza jednak, że pasożyta z ciała kota nie możemy pozbyć się domowymi sposobami. Do tego wystarczy zwyczajna pęseta. Za jej pomocą należy stanowczo chwycić kleszcza i zdecydowanie przekręcić (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Należy jednak bardzo uważać, aby w skórze nie pozostała jego głowa, bowiem to doprowadzi niemal na pewno do jakiejś infekcji.

To cię zaciekawi

pierwsze objawy wścieklizny u kota

Wścieklizna u kota

cezary | | 2

O wściekliźnie mówi się współcześnie głównie w kontekście dzikich zwierząt. To lisy, kuny, ale także nietoperze są tymi zwierzętami, które przenoszą wirusa wścieklizny i mogą nim zarażać. Ze względu na…

kot u weterynarza

Tasiemiec u kota

cezary | | 1

Tasiemiec u kota to jeden z częściej atakujących czworonogi pasożytów. Jego działanie skupia się w jelicie cienkim i powoduje sporo nieprzyjemnych dolegliwości. Co robić, gdy pojawi się tasiemczyca u kota?…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *