Nosówka u kota

cezary | | 0 | Koty

Nosówka kota to jedna z najcięższych chorób wirusowych zwierząt, charakteryzująca się wysoką, bo sięgającą aż 70% śmiertelnością. Jedyną szansą na przeżycie czworonoga jest szybkie podjęcie leczenia. Warto więc dowiedzieć się, kiedy dochodzi do zarażania, jak przebiega nosówka u kota i w jaki sposób jest leczona.

wirus nosówkiNosówka u kotów wywoływana jest przez wirus panleukopenii (FPV). Do zarażenia może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym osobnikiem lub poprzez zetknięcie się z wydzielinami (kał, wymioty, ślina, mocz). Wirus bywa również przynoszony do domu przez właściciela (na ubraniach, torbach, butach itp.), dlatego trzeba mieć świadomość tego, że nie tylko wychodzące na zewnątrz stworzenia stają się ofiarami tej choroby. Zarażenie niejednokrotnie ma miejsce już w trakcie życia płodowego. Również pchły mogą być przenośnikiem choroby.

Ważną informacją jest także fakt, że wirus panleukopenii, dość podobny do psiego parwowirusa, jest niezwykle odporny na próby pozbycia się go, czyszczenia czy zamrażania i może utrzymywać się przez naprawdę długi czas. Nie ma wątpliwości, że najczęściej występuje nosówka u kotów bardzo młodych – średni wiek zachorowalności to 2-4 miesiące.

Objawy nosówki u kota

Po czym poznać, że doszło do zarażenia? Bardzo ważna jest tu stała kontrola zdrowia kociaka i uważne obserwowanie go, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Nosówka kota może przypominać objawami zatrucie. Zwierzę zaczyna ostro wymiotować, a jego kał przybiera formę biegunki (niekiedy z domieszką krwi). Kot odczuwa silne bóle jamy brzusznej, przez co nie ma apetytu, a w efekcie traci na wadze i słabiej się rozwija. Nie ma również ochoty na jakiekolwiek aktywności. Staje się zmęczony i apatyczny. Może gorączkować, jego organizm ulega odwodnieniu, w krwi spada ilość białych krwinek (leukocytów). Sierść przestaje błyszczeć, staje się wyjątkowo szorstka, kot nie ma zapału do jej czyszczenia.

Często, szczególnie u najmłodszych osobników, choroba przebiega niezwykle gwałtownie. Czasem nie daje nawet żadnych objawów – zwierzę po prostu w bardzo krótkim czasie nagle zdycha. Nosówka u kota doprowadza do znacznego spadku odporności, stanów zapalnych jelit, zaburzeń rozwojowych, ślepoty, a także niebezpiecznej sepsy.

Leczenie nosówki u kota

Każdy właściciel odpowiedzialny jest za to, by w momencie, gdy tylko zauważy jakiekolwiek oznaki mogące świadczyć o chorobie, jak najprędzej poszukał pomocy weterynaryjnej. Tylko lekarz może określić (na podstawie badania krwi lub specjalistycznych testów diagnostycznych), czy rzeczywiście pojawiła się nosówka u kota oraz szybko zastosować leczenie w formie terapii antybiotykowej, wlewek z witaminami i elektrolitami, podawania surowicy, często również środków, których zadaniem jest zatrzymanie torsji, biegunki, niwelowanie bólu brzucha oraz osłonięcie błon śluzowych w jelitach i żołądku.

Zwierzę powinno być odizolowane od innych osobników, a wszystkie miejsca i rzeczy, z którymi od momentu zakażenia miało kontakt, muszą zostać bardzo precyzyjnie odkażone (np. przy użyciu Domestosa lub innego środka o silnym działaniu). Wirus panleukopenii może bowiem w temperaturze pokojowej utrzymać się nawet przez 12 miesięcy.

Bardzo istotna jest także profilaktyka. Nosówka kota, który nie był zaszczepiony, kończy się w 90% zgonem. Szczepionka w pierwszych tygodniach życia, powtarzana później cyklicznie wedle zaleceń weterynarza (z reguły corocznie), to najlepszy sposób na zapobieganie tej niebezpiecznej chorobie. Wcześniej niezbędne jest oczywiście przeprowadzenie procesu odrobaczania zwierzęcia.

To cię zaciekawi

pierwsze objawy wścieklizny u kota

Wścieklizna u kota

cezary | | 2

O wściekliźnie mówi się współcześnie głównie w kontekście dzikich zwierząt. To lisy, kuny, ale także nietoperze są tymi zwierzętami, które przenoszą wirusa wścieklizny i mogą nim zarażać. Ze względu na…

kot u weterynarza

Tasiemiec u kota

cezary | | 1

Tasiemiec u kota to jeden z częściej atakujących czworonogi pasożytów. Jego działanie skupia się w jelicie cienkim i powoduje sporo nieprzyjemnych dolegliwości. Co robić, gdy pojawi się tasiemczyca u kota?…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *