Odrobaczanie kota

cezary | | 0 | Koty , Polecane

Układ pokarmowy kota w każdej chwili może zostać zaatakowany przez różnego rodzaju pasożyty. Dotyczy to nie tylko zwierząt podwórkowych, ale również tych, które przebywają jedynie w domu. Regularne odrobaczanie kota jest obowiązkiem każdego właściciela.

Objawy zarobaczonego kota

Kot, który został zarażony robakami (glista, tęgoryjec, lamblia, tasiemiec) zwykle wysyła pewne symptomy.

Do głównych objawów obecności pasożytów w organizmie zaliczyć można:

  1. wymioty,
  2. kał z domieszką śluzu i krwi,
  3. przewlekłą biegunkę,
  4. osłabienie, przemęczenie, ospałość,
  5. utratę wagi,
  6. obecność robaków w odchodach (w przypadku glisty są to bardzo długie, ruszające się “nitki” o jasnym zabarwieniu),
  7. duszności (u młodych kociąt),
  8. nadmierny apetyt lub jego całkowity brak,
  9. osłabienie kondycji sierści (wypadająca, szorstka, matowa).

Jak odrobaczyć kota

odrobaczanie kotaW takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u weterynarza, przeprowadzenie badań i odrobaczenie kota. W tym celu stosuje się najczęściej specjalne tabletki, część weterynarzy zaleca również środki w innej formie, np. kropli czy żelów. Zaletą tych ostatnich jest brak obciążania układu pokarmowego, a także wyeliminowanie ryzyka, że zwierzę wypluje podany preparat.

Wyznaczenie dawek leku również jest zadaniem lekarza – nie powinno się robić tego na własną rękę, ponieważ zależne jest to m.in. od wagi i wieku zwierzęcia oraz rodzaju pasożyta, który pojawił się w układzie pokarmowym. Podanie zbyt dużej dawki może skończyć się tragicznie.

Jeżeli pod jednym dachem żyje więcej osobników, należy wykonać równoczesne odrobaczanie kotów. Objęcie leczeniem tylko jednego z nich nie ma sensu, ponieważ jest spore prawdopodobieństwo, że pasożyt przeniósł się już do organizmu pozostałych.

Kiedy odrobaczać kota

Czy brak objawów choroby oznacza, że odrobaczanie kota nie jest potrzebne? Absolutnie nie. Czynność tę należy wykonać u młodych kociąt już w trzecim tygodniu ich życia. Z reguły odrobaczanie starszych kotów wykonuje się co 3 miesiące, jednak weterynarze podkreślają, że duże znaczenie ma tu środowisko i tryb życia zwierzaka. Jeśli mamy do czynienia z osobnikiem kanapowym, który nigdy nie opuszcza mieszkania, wówczas odrobaczenie kota można przeprowadzać rzadziej – czyli 1-2 razy w roku.

Trzeba mieć jednak świadomość tego, że fakt, iż kot nie wychodzi nigdy na zewnątrz, nie oznacza absolutnie, że nie jest narażony na pasożyty. Do zarażenia nimi dochodzi najczęściej poprzez kontakt z zanieczyszczoną ziemią, odchodami czy zwierzętami, ale także w czasie jedzenia surowego mięsa.

Zdarza się również, że pomimo niemal sterylnych warunków życia, kot zaraża się robakami, które do domu przenosi z zewnątrz jego właściciel (np. na butach lub innych przedmiotach). Wskazane jest też, by zwierzę zostało profilaktycznie odrobaczone w momencie zmiany środowiska, np. gdy przez jakiś czas przebywały poza domem (wyjazd, wakacje itp.).

Odrobaczanie kota a choroby u ludzi

Systematyczne odrobaczanie kota jest szczególnie ważne, jeśli zwierzę żyje pod jednym dachem z dziećmi. Choć do zarażenia człowieka dochodzi stosunkowo rzadko, to maluchy, które często wkładają brudne ręce do buzi, a do tego mają jeszcze słaby system odpornościowy, są na to narażone znacznie bardziej niż dorośli.

Brak podjęcia leczenia to również spore ryzyko dla samego zwierzęcia. Zarobaczony kot, który nie otrzymał odpowiedniej pomocy, może nabawić się wielu innych schorzeń, groźnych chorób (m.in. jelit, żołądka, wątroby, mózgu) czy alergii. W ostateczności może dojść nawet do jego śmierci.

Obowiązkiem każdego właściciela jest więc regularne odrobaczanie kota, a także inne formy odpowiedzialnej opieki. Szczególnie ważna jest zbilansowana dieta i higiena – czysta kuweta to podstawa!

To cię zaciekawi

pierwsze objawy wścieklizny u kota

Wścieklizna u kota

cezary | | 2

O wściekliźnie mówi się współcześnie głównie w kontekście dzikich zwierząt. To lisy, kuny, ale także nietoperze są tymi zwierzętami, które przenoszą wirusa wścieklizny i mogą nim zarażać. Ze względu na…

kot u weterynarza

Tasiemiec u kota

cezary | | 1

Tasiemiec u kota to jeden z częściej atakujących czworonogi pasożytów. Jego działanie skupia się w jelicie cienkim i powoduje sporo nieprzyjemnych dolegliwości. Co robić, gdy pojawi się tasiemczyca u kota?…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *