Pchły u kota

cezary | | 0 | Koty

Pchły u kota są dość powszechnym problemem, z którym muszą sobie radzić nawet właściciele kotów, które przebywają głównie w domu. Zarażenie się tym pasożytem bywa dość łatwe, natomiast same pchły u kotów mogą przenosić różne choroby, groźne dla zdrowia zwierzęcia. Jak zatem unikać zarażenia pchłami i jak się ich pozbyć, gdy pojawiły się u kota?

Skąd się biorą pchły u kotka

Kocie pchły mogą roznosić jaja tasiemców oraz różne choroby zakaźne, dlatego szybkie rozpoznanie, czy kot zaraził się pchłami, może uchronić zwierzę przed długotrwałą kuracją leczniczą. U silnie zapchlonych kotów, głównie kotów o osłabionej odporności oraz u kociąt, może dojść do rozwoju anemii, która również może skutkować śmiercią kota.

Dorosła pchła żyje od dwóch do czterech miesięcy, jednocześnie może złożyć nawet kilkaset jaj. Z jaj wylęgają się beznogie larwy, które można znaleźć na legowiskach kocich, w zakamarkach podłóg oraz na dywanach i tapicerowanych meblach. Takie larwy muszą się zamienić w poczwarki, jednak zanim to nastąpi, potrzebny jest odpowiedni żywiciel. Z tego powodu w tym stadium pchły mogą żyć nawet kilka tygodni. Według lekarzy na rozwój od stadium larwy do dorosłego osobnika pchła potrzebuje od 4 do 7 tygodni, przy czym musi się pojawić wspomniany żywiciel, czyli zwierzę, oraz muszą być spełnione dodatkowe warunki, jak np. odpowiednia temperatura i wilgotność otoczenia.

Jak się nie zarazić pchłami?

Cały cykl rozwojowy kociej pchły pokazuje, że pchły u kotów pojawiają się także wtedy, gdy kot nie miał kontaktu z innymi zwierzętami, zwłaszcza zarażonymi pchłami. Larwy pcheł mogą mu towarzyszyć w domu, kot może się z nimi zetknąć poprzez legowisko czy kontakt z tkaninami, jakie są obecne w każdym domu. Oczywiście pod warunkiem, że w dywanie czy w podłodze obecne są larwy pcheł. Co więcej, pchły w każdej postaci mogą być przyniesione do domu przez samego właściciela, np. z piwnicy czy ze spaceru. Można je przynieść nawet na ubraniu, bez świadomości, że wnosi się do domu pasożyta.

Jak rozpoznać pchły u kota?

Zarażenie pchłami przez kota może być trudne do rozpoznania, chyba że sam kot jest już zarażony licznymi osobnikami. Drapanie skóry jest w tym przypadku bardzo rzadkie, może również świadczyć o tym, że kot zachorował na jakąś chorobę skóry. Można za to dokładnie obserwować niektóre miejsca na skórze kota, gdzie bardzo często znajdują się odchody pcheł, przypominające niewielkie ziarna pieprzu. Najczęściej pojawiają się one na głowie, głównie za uszami oraz na nasadzie ogona.

Jak leczyć i jak zapobiegać pchłom u kota?

Samo leczenie zarażenia pchłami kojarzy się z podawaniem preparatów na pasożyty, które zakrapla się na skórę. Takie produkty, dostępne jako preparaty spot-on, pomagają w wyleczeniu zwierzęcia, choć tu należy pamiętać, że leczenie należy powtórzyć po kilku tygodniach. Wiąże się to z cyklem rozwoju pcheł. Zwalczanie dorosłych osobników oznacza, że pchły zdołały złożyć już jaja, z których po kilku tygodniach wylęgną się larwy.

Przy leczeniu kota z pcheł należy również odkazić kocie legowiska oraz dokładnie sprawdzić wszystkie miejsca, w których kot lubi przebywać. Może się bowiem okazać, że to właśnie tam są złożone jaja. Samo legowisko należy wyprać w wysokiej temperaturze, można je dodatkowo wywietrzyć na słońcu.

Natomiast przy wyborze preparatu na pchły, nie wolno korzystać z produktów, które zwalczają pchły u psów. W ich składzie mogą się znajdować szkodliwe dla kotów substancje. W zapobieganiu zarażeniem pchłami pomaga także noszenie obroży przeciw pchłom, które mogą powstrzymać zarażenie kolejnymi pchłami.

To cię zaciekawi

pierwsze objawy wścieklizny u kota

Wścieklizna u kota

cezary | | 2

O wściekliźnie mówi się współcześnie głównie w kontekście dzikich zwierząt. To lisy, kuny, ale także nietoperze są tymi zwierzętami, które przenoszą wirusa wścieklizny i mogą nim zarażać. Ze względu na…

kot u weterynarza

Tasiemiec u kota

cezary | | 1

Tasiemiec u kota to jeden z częściej atakujących czworonogi pasożytów. Jego działanie skupia się w jelicie cienkim i powoduje sporo nieprzyjemnych dolegliwości. Co robić, gdy pojawi się tasiemczyca u kota?…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *