Ruja u kota

cezary | | 0 | Koty

Ruja u kota to czas, w którym samica jest gotowa do rozrodu. Nie ma chyba właściciela, który nie przyznałby, że okres ten nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych. Kotka zachowuje się bowiem w wyjątkowy, specyficzny sposób, wymagając przy tym szczególnej troski i zrozumienia.

Pierwsza ruja kota

Pierwsza ruja u kotów ma miejsce zwykle między 6. a 10. miesiącem życia. Dokładny moment jest trudny do określenia i zależy od kilku czynników, m.in. rasy i wagi czworonoga. Kotka, by móc zajść w ciążę, musi osiągnąć masę ciała ok. 2,5 kg. Ponadto przedstawiciele rasy krótkowłosej zazwyczaj osiągają dojrzałość płciową szybciej niż długowłosej – np. pierwsza ruja u kota perskiego może pojawić dopiero w wieku półtora roku.

U osobników, które często przebywają na zewnątrz, między październikiem a styczniem ruja w ogóle nie występuje. Przez resztę roku, gdy dzień jest nieco dłuższy, pojawia się średnio dwukrotnie. Trwa od kilku do kilkunastu dni – to również zależne jest od rasy, wieku czy wagi. Zdarzają się przypadki, gdy po jednej rui od razu rozpoczyna się kolejna. Oczywiście ruja u kota nie zanika i pojawia się cyklicznie aż do końca jego życia.

Jak przebiega ruja u kotów?

Objawy są dość charakterystyczne i łatwe do zauważenia przez większość właścicieli z uwagi na zmianę zachowania i osobowości pupila. Na początku zwierzę staje się nadzwyczaj przyjazne (a czasem dla odmiany agresywne), często się łasi, ociera, chce być głaskane i przytulane. Może być również nieco niespokojne i mniej chętne do jedzenia, przez co zdarzają się spadki masy ciała. Ponadto kotka sporo miauczy i pomrukuje, również nocą. Przyjmuje typową pozycję, wyginając całe ciało, kładąc się, odchylając ogon, mruży oczy. Narządy płciowe stają się znacznie bardziej ukrwione, przez co ulegają powiększeniu. Nie ma tu jednak krwawienia, jakie występuje w przypadku cieczki u psów.

Bez wątpienia ruja kota to czas trudny i dość uciążliwy – głównie dla zwierzęcia, ale także dla samego właściciela. Oczywiście u każdej samicy poszczególne objawy mogą występować z innym natężeniem. Niektórzy twierdzą, że ruja u kotów często przebywających poza domem bywa zupełnie bezobjawowa, jednak może mieć to po prostu związek z rzadszym kontaktem z takim czworonogiem i mniejszą możliwością wychwycenia symptomów.

Ruja kota a ciąża

Ruja kota to jedyny czas w roku, gdy samica ma możliwość zajścia w ciążę, dlatego niewskazane jest, by była wypuszczana poza dom bez opieki i sama biegała po okolicy. Właściciele, którzy nie planują większej hodowli i odpowiedzialnie podchodzą do kwestii kontroli rozrodu swojego pupila, powinni jak najwcześniej zadbać o sterylizację. Szybki, bezpieczny zabieg nie tylko uchroni przed niechcianym miotem, ale także przed przykrymi objawami rui i groźnymi schorzeniami, m.in. nowotworami narządów układu rozrodczego.

ruja a ciążaCzęść właścicieli, u których ruja kota spowodowała zmęczenie, decydują się na podawanie zwierzęciu środków hormonalnych lub uspokajających. Te jednak, w przeciwieństwie do sterylizacji, grożą powikłaniami, zwłaszcza wtedy, gdy stosuje się je bez jakichkolwiek przerw. Główne skutki uboczne to ropomacicze i rak. Aby ruja u kota, który nie został wysterylizowany, przebiegła nieco łagodniej, można próbować odwrócić jego uwagę na inną aktywność, np. zachęcając do zabawy. Warto wziąć też pod uwagę, że głaskanie przymilającego się pupila jedynie potęguje jego pobudzenie, dlatego znacznie lepiej pozostawić kota i nie reagować na tego typu „zaczepki” z jego strony. Weterynarze podkreślają jednak, że najlepszą metodą na takie problemy jest sterylizacja.

To cię zaciekawi

pierwsze objawy wścieklizny u kota

Wścieklizna u kota

cezary | | 2

O wściekliźnie mówi się współcześnie głównie w kontekście dzikich zwierząt. To lisy, kuny, ale także nietoperze są tymi zwierzętami, które przenoszą wirusa wścieklizny i mogą nim zarażać. Ze względu na…

kot u weterynarza

Tasiemiec u kota

cezary | | 1

Tasiemiec u kota to jeden z częściej atakujących czworonogi pasożytów. Jego działanie skupia się w jelicie cienkim i powoduje sporo nieprzyjemnych dolegliwości. Co robić, gdy pojawi się tasiemczyca u kota?…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *