Sterylizacja kota

cezary | | 1 | Koty

Sterylizacja kota to bardzo popularny zabieg weterynaryjny, który bez wątpienia ma sporo zalet. Dlaczego powinno się go wykonywać, jakie przynosi korzyści i na czym polega?

Sterylizacja kota często mylona bywa z kastracją. W rzeczywistości oba zabiegi, choć wykonywane w podobnym celu, różnią się nieco od siebie. Kastrowanie to po prostu wycinanie gonad (jajników i jąder), sterylizacja natomiast polega na podwiązywaniu nasieniowodów (w przypadku samców) lub jajowodów (u samic). Zabieg ten skutkuje trwałą bezpłodnością zwierzęcia, przez co niemożliwe staje się ich rozmnażanie.

Kotów dużo, chętnych do opieki mniej

sterylizacja kotaSterylizacja u kota daje więc szansę na kontrolowanie populacji tego gatunku. Szacuje się bowiem, że tylko w naszym kraju żyje kilka milionów bezdomnych kotów. Brak dachu nad głową i należytej opieki to narażanie zwierzęcia na niepewny los, niedożywienie, głód, szereg rozmaitych chorób, duży stres, stałe zagrożenie ze strony innych zwierząt, ludzi itp.

Schroniska w większości miast są przepełnione, a liczba kotów, które szukają domu, jest nieporównywalnie wyższa do liczby osób, które mają ochotę lub możliwość adopcji zwierzaka i sprawowania nad nim opieki.

Sterylizacja kotów to zapobieganie nadmiernemu przyrostowi ich populacji, szczególnie, że gatunek ten rozmnaża się w sposób szybki i łatwy. Kocia ciąża trwa jedynie 9-10 tygodni, a samica może być w okresie rui nawet czterokrotnie w ciągu jednego roku. Jeśli w każdym miocie urodziłaby średnio 4 kocięta, łatwo policzyć, jak ogromna liczba młodych pojawiłaby się na świecie w ciągu jej życia. Sterylizacja kotki ma za zadanie zapobiec temu procesowi.

Co zmieni sterylizacja kota

Warto podkreślić, że sterylizacja u kota, poza pozbawieniem go płodności, nie daje innych skutków, jak ma to miejsce w przypadku kastracji. Nie zapobiega więc występowaniu schorzeń (nowotwory układu rozrodczego, ropomacicze). Nie ulega zmianie poziom popędu płciowego, hormonów, nie zachodzą również modyfikacje w zachowaniu zwierzęcia, co jest niemal regułą po zabiegu wycięcia gonad. Ta ostatnia kwestia przez część właścicieli traktowana jest jako zaleta, przez innych natomiast – jako wada.

Wykastrowany kocur zazwyczaj łagodnieje, staje się ufniejszy, spokojniejszy i mniej nerwowy, nie przejawia zachowań agresywnych ani potrzeby ucieczek z domu, rzadziej zostawia plamy moczu, a zapach samej wydzieliny staje się zdecydowanie mniej uciążliwy dla otoczenia. Sterylizacja kotów, czyli podwiązanie nasieniowodów bądź jajowodów, nie daje takich efektów. Z tego powodu o wiele częściej wykonuje się kastrowanie zarówno samic, jak i samców.

Przygotuj się do sterylizacji kota

Sam zabieg sterylizacji przeprowadza się w gabinecie weterynaryjnym w znieczuleniu ogólnym. Zwierzę nie może więc przez kilkanaście godzin wcześniej niczego jeść. Można podawać mu jedynie wodę. Warto tę kwestię ustalić wcześniej szczegółowo z lekarzem weterynarii i dopytać, o której godzinie nakarmić zwierzaka ostatni raz przed zabiegiem. Ponadto sterylizacja kotki nie może być wykonywana w okresie rui.

Przeprowadzenie operacji nie jest zbyt skomplikowane, rzadkie są również przypadki powikłań. Nacięcie jamy brzusznej zostaje zszyte, a miejsce to dodatkowo zabezpieczone „kubraczkiem”. Sterylizacja u kota, poprzez zastosowanie narkozy, może wywołać u niego w pierwszych godzinach po zabiegu silne odczuwanie zimna, niezgrabne poruszanie się, słaby kontakt wzrokowy i ogólną apatię. Zwierzę należy otoczyć szczególną opieką. Wielu właścicieli organizuje wówczas 1-2 dni wolne od pracy lub innych, pozadomowych obowiązków, by nie pozostawiać pupila samego przez dłuższy czas i mieć go pod kontrolą.

To cię zaciekawi

pierwsze objawy wścieklizny u kota

Wścieklizna u kota

cezary | | 3

O wściekliźnie mówi się współcześnie głównie w kontekście dzikich zwierząt. To lisy, kuny, ale także nietoperze są tymi zwierzętami, które przenoszą wirusa wścieklizny i mogą nim zarażać. Ze względu na…

kot u weterynarza

Tasiemiec u kota

cezary | | 1

Tasiemiec u kota to jeden z częściej atakujących czworonogi pasożytów. Jego działanie skupia się w jelicie cienkim i powoduje sporo nieprzyjemnych dolegliwości. Co robić, gdy pojawi się tasiemczyca u kota?…

1 thought on “Sterylizacja kota

    • Author gravatar

      Na szczęście jest coraz więcej świadomych ludzi, którzy wiedzą, że sterylizacja kota to żadna krzywda. U nas w Rumi co roku w budżecie obywatelskim wygrywa projekt darmowej sterylizacji i dzięki temu nie ma tylu głodnych i wałęsających się kotów, które potem są bardzo osłabione i często chorują i męczą się zupełnie niepotrzebnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *