Świerzb u kota

cezary | | 1 | Koty

Świerz kota to jedna z tych chorób, które mylnie łączy się z brudem i dużymi skupiskami kotów. Dlatego właściciele kotów, których pupile żyją głównie w domu lub w jego bliskim otoczeniu, mogą być zaskoczeni, że ich kot jest nosicielem świerzbu. Jak zatem rozpoznać świerzb u kotów i czy można go skutecznie wyleczyć?

Czym jest świerzb u kota?

świerzb u kotaŚwierzb u kota, podobnie jak u innych zwierząt, w tym psów czy ludzi, jest wywoływany przez pasożyta, który bytuje na skórze zwierzęcia oraz rozmnaża się w głębszych warstwach skóry. Sama obecność pasożyta może powodować nieprzyjemne swędzenie, natomiast w przypadku rozmnażania, na skórze powstają charakterystyczne grudki, skóra się łuszczy i tworzą się na niej strupy.

Paradoksalnie, świerzb nie jest chorobą, spowodowaną przez złe warunki, w jakich żyją koty. Świerzbem można się zarazić jedynie poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem, nie można się nim zarazić poprzez jedzenie ze wspólnej miski czy przez korzystanie ze wspólnych legowisk. Bardzo rzadko dochodzi również do zarażenia świerzbem od kota jego właściciela, co nie zmienia faktu, że taka sytuacja jest możliwa.

Jako choroba świerzb może być długo niezdiagnozowany. Wynika to z faktu, że leczenie w wielu przypadkach jest leczeniem objawowym, a niektóre z badań, w szczególności badanie na obecność przeciwciał przeciwko świerzbowi, może być przeprowadzone zanim w organizmie kota rozwiną się dorosłe larwy świerzbowca.

Jak leczyć świerzb u kota?

U kotów świerzb pojawia się jako świerzb naskórny lub świerzb uszny.

W przypadku świerzbu naskórnego larwy świerzbowca rozwijają się w kanałach w skórze lub bytują w specjalnie wydrążonych kieszonkach. W tym stadium na skórze kota pojawia się lokalne wyłysienie oraz świąd, który może doprowadzić do powstania zranień na skórze.

W przypadku świerzbu w kanale słuchowym, z małżowiny usznej kota może się wydzielać brunatna substancja, stanowiąca połączenie ropnej wydzieliny, w której składzie znajduje się złuszczony naskórek z ucha oraz odchody pasożytów. Człowiek nie może się zarazić świerzbem usznym od swojego pupila, niemniej jednak dzieci i osoby starsze powinny się profilaktycznie trzymać z daleka od chorego kota.

Proces leczenia zależy od tego, czy kot zaraził się świerzbem usznym, czy naskórnym. Świerzb kota w postaci naskórnej leczy się głównie poprzez podawanie odpowiednich preparatów na skórę, przy czym przed podaniem środka przeciw świerzbowi należy kota dokładnie wykąpać, najlepiej w specjalnym szamponie przeciwłojotokowym. Po kąpieli kotu podaje się na skórę preparaty zwalczające larwy świerzbowca. W tym przypadku należy zadbać o higienę legowisk i wszystkich akcesoriów do czesania kota. Należy również pamiętać, że sama kuracja powinna trwać nawet 4 tygodnie.

Leczenie świerzbu usznego

Uszny świerzb u kotów wymaga podawania preparatu bezpośrednio do małżowiny usznej. W niektórych przypadkach lekarze decydują się na podawanie preparatów spot-on, czyli bezpośrednio zakraplanych na skórę zwierzęcia. Jednocześnie kuracją przeciw świerzbowi należy objąć wszelkie zwierzęta domowe, w tym psy i fretki.

Mimo że świerzb kojarzy się głównie z miejscowym łysieniem zwierzęcia oraz jego nieodpartą chęcią, aby wybrane miejsce podrapać, to jako choroba nieleczona może doprowadzić do rozwoju innych chorób, a w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci zarażonego kota.

Ze względu na potrzebę podrapania się, początkowo leczy się zwierzęta, podając im leki sterydowe, bowiem pierwsze objawy świerzbu są bardzo podobne do objawów alergii. Dopiero brak poprawy stanu zdrowia zwierzęcia może być powodem, aby zwierzę dokładnie przebadać na obecność świerzbowca.

To cię zaciekawi

pierwsze objawy wścieklizny u kota

Wścieklizna u kota

cezary | | 2

O wściekliźnie mówi się współcześnie głównie w kontekście dzikich zwierząt. To lisy, kuny, ale także nietoperze są tymi zwierzętami, które przenoszą wirusa wścieklizny i mogą nim zarażać. Ze względu na…

kot u weterynarza

Tasiemiec u kota

cezary | | 1

Tasiemiec u kota to jeden z częściej atakujących czworonogi pasożytów. Jego działanie skupia się w jelicie cienkim i powoduje sporo nieprzyjemnych dolegliwości. Co robić, gdy pojawi się tasiemczyca u kota?…

1 thought on “Świerzb u kota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *