Tasiemiec u kota

cezary | | 1 | Koty

Tasiemiec u kota to jeden z częściej atakujących czworonogi pasożytów. Jego działanie skupia się w jelicie cienkim i powoduje sporo nieprzyjemnych dolegliwości. Co robić, gdy pojawi się tasiemczyca u kota?

Tasiemiec u kotów

Tasiemiec u kotów jest rodzajem endopasożyta, a więc robaka, który atakuje narządy wewnętrzne i działa na szkodę swojej ofiary, pobierając i żywiąc się wszelkimi jej składnikami pokarmowymi oraz doprowadzając do anemii, stopniowego wyniszczenia i w ostateczności nawet do zgonu. Jest długi, posiada przyssawki i haczyki, dzięki czemu łatwiej mu utrzymać się i poruszać w jelicie cienkim czworonoga.

Tasiemczyca u kota pojawia się w większości przypadków poprzez spożycie żywiciela pośredniego, którym może być np. pchła, mysz, szczur lub ptak. To właśnie one są głównym źródłem zarażenia tą chorobą. Z tego powodu najczęściej spotykany jest tasiemiec u kotów, o które nikt należycie nie dba, żyjących głównie na zewnątrz lub po prostu bezdomnych. Zdarza się jednak też tak, że kot zarazić się może tasiemcem w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym psem.

Objawy tasiemca u kota

Jakie symptomy może wywołać tasiemczyca u kota? Niestety, w przypadku tej choroby typowe objawy zazwyczaj w ogóle nie występują, dlatego właściciele przez długi czas (np. kilka lat) są po prostu zupełnie nieświadomi, że w organizmie ich pupila grasuje tego typu pasożyt. Czasem pojawia się obniżenie masy ciała przy jednocześnie zwiększonym łaknieniu, a także pogorszenie stanu sierści.

Tasiemiec u kota bardzo młodego może dodatkowo skutkować dolegliwościami typu biegunka lub wymioty, a także problemami rozwojowymi i zahamowaniem wzrostu. Zazwyczaj jednak jedyną możliwością zauważenia tego, że pojawił się tasiemiec u kota jest obserwacja stolca lub odbytu czworonoga. W takich przypadkach często da się zobaczyć wijące lub pełzające fragmenty pasożyta i stąd dowiedzieć się o jego obecności. Robaki te swoim wyglądem przypominają coś na kształt pestki z dyni. Ich wydalanie może wywołać u kota silne odczucie swędzenia, z którym będzie próbował jakoś sobie poradzić, choćby intensywnie i często liżąc te okolice. Oczywiście konieczna jest wówczas konsultacja lekarska, ponieważ tasiemczyca u kota wymaga podania środków na pozbycie się pasożyta, czasem dodatkowo także preparatów wzmacniających i odżywczych, aby zwierzę mogło wrócić do pełni sił. Trzeba pamiętać, że tasiemiec przez dłuższy czas po prostu zabierał kotu elementy pokarmowe, dlatego prawdopodobnie doszło do wielu niedoborów, które nie dawały mu normalnie funkcjonować.

Leczenie tasiemca u kota

Tasiemczyca u kota jest możliwa do szybkiego wyleczenia jedynie pod warunkiem wnikliwej obserwacji zwierzaka i szybkiej reakcji na jakiekolwiek niepokojące sygnały. Odwlekanie wizyty u weterynarza może spowodować, że pasożyt znacznie osłabi zwierzę i powrót do zdrowia będzie o wiele trudniejszy.

leczenie tasiemca u kotaLekarze alarmują, że najlepszą metodą ochrony czworonogów jest ich cykliczne odrobaczanie. Zwykle, w szczególności u zwierząt wychodzących, przeprowadza się je co kwartał. U pozostałych wystarczy z reguły dwa razy na rok, choć oczywiście trzeba to skonsultować z weterynarzem.

Podawanie tabletki (lub innego preparatu) może odbyć się tylko i wyłącznie po decyzji lekarza. To on ustala sposób leczenia, ponieważ nieodpowiednie dawkowanie (uzależnione głównie od masy ciała czworonoga) może doprowadzić do ostrych powikłań lub zgonu. Odrobaczanie najlepiej rozpocząć w pierwszych tygodniach życia pupila. Ponadto częsta obserwacja i regularna kontrola stanu zdrowia zwierzaka znacznie zmniejszają ryzyko, że wystąpi tasiemiec u kota.

To cię zaciekawi

pierwsze objawy wścieklizny u kota

Wścieklizna u kota

cezary | | 2

O wściekliźnie mówi się współcześnie głównie w kontekście dzikich zwierząt. To lisy, kuny, ale także nietoperze są tymi zwierzętami, które przenoszą wirusa wścieklizny i mogą nim zarażać. Ze względu na…

szczepienie dla koa

Szczepienie kota

cezary | | 1

Mimo wielu akcji uświadamiających społeczeństwo, niestety w dalszym ciągu panuje przekonanie, że szczepienie kota jest niepotrzebne i stwarza tylko niepotrzebne koszty. To duży błąd, gdyż szczepienie kota bardzo często chroni…

1 thought on “Tasiemiec u kota

    • Author gravatar

      Dlatego z kotem lepiej nie wychodzić na spacery. Kot doskonale czuje się w domu i wcale nie musi go opuszczać i chodzić po podwórku. Lepiej nie ryzykować, bo tasiemiec u kota to tylko jedna z wielu chorób pasożytniczych, więc nie ma co fundować to swojemu przyjacielowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *