Wścieklizna u kota

cezary | | 2 | Koty

O wściekliźnie mówi się współcześnie głównie w kontekście dzikich zwierząt. To lisy, kuny, ale także nietoperze są tymi zwierzętami, które przenoszą wirusa wścieklizny i mogą nim zarażać. Ze względu na fakt, że najwięcej wirusa znajduje się w ślinie zwierzęcia chorego na wściekliznę, choroba roznosi się głównie poprzez ugryzienia oraz przez lizanie zwierzęcia zdrowego. Jakie są zatem objawy wścieklizny u kota i czy samej chorobie można w jakiś sposób zapobiec?

Wścieklizna u kota jako choroba wirusowa

wścieklizna u kotaWścieklizna znana jest od czasów starożytnych jako choroba, która była niezwykle groźna i dla zwierząt, i dla ludzi, którzy mogli się nią również zarazić. Dopiero wynalezienie szczepionki przeciwko wściekliźnie przez Ludwika Pasteura zmniejszyło ryzyko śmierci z powodu zarażenia się wścieklizną.

Współcześnie z choroby leczy się jedynie ludzi, którzy po ugryzieniu przez zwierzę podejrzane o nosicielstwo wścieklizny, otrzymują serię zastrzyków, hamujących rozwój choroby. Natomiast polskie prawo nie przewiduje leczenia zwierząt zarażonych wścieklizną.

Wścieklizna u kotów nie taka groźna?

Wścieklizna u kota, podobnie jak u innych zwierząt, jest wywoływana przez wirus RNA, który może się przenosić także na ludzi. Uważa się, że wirus wścieklizny jest najbardziej śmiertelnym wirusem, jaki przechodzi ze zwierząt na ludzi. W niektórych krajach śmiertelność z powodu zarażenia wścieklizną jest nadal wysoka, np. w Indiach szacuje się, że z jej powodu co minutę umiera jedna osoba.

Prawdopodobieństwo śmierci człowieka z powodu wścieklizny w Polsce jest dość niskie. Ostatni przypadek śmiertelny został zanotowany w 2002 roku. Natomiast dużo częściej z powodu wścieklizny umierają zwierzęta.

Objawy wścieklizny u kota

Wścieklizna u kotów rozwija się średnio w ciągu 30 dni, choć okres inkubacji wirusa u kotów szacuje się od 10 do nawet 260 dni. Natomiast w przypadku pojawienia się objawów klinicznych choroby, kot zazwyczaj umiera w ciągu 7-10 dni.

Wścieklizna u kota przebiega w trzech fazach, przy czym każda z nich różni się pod względem objawów. W fazie pierwszej, zwanej zwiastunową lub prodromalną, zmienia się temperament i zachowanie kota. Najczęściej pojawia się niechęć do jedzenia i picia, zwierzę miewa gorączkę, której mogą towarzyszyć wymioty i biegunka.

Faza podrażnienia, która pojawia się po 2-3 dniach od pierwszych objawów wścieklizny, to faza, gdy kot może najbardziej zarażać inne zwierzęta. W tej fazie kot staje się agresywny, jest nadwrażliwy na światło i dźwięk, czasem je kamienie czy patyki, może również bez celu się włóczyć. Pojawia się ślinotok i agresja, połączona z brakiem rozpoznawania właściciela. Pod koniec tej fazy jest już niezborność ruchowa.

Ostatnia faza, faza porażenia, trwa 3-4 dni, przy czym ta faza nie występuje, jeśli wścieklizna u zwierzęcia jest wścieklizną cichą. W tej fazie postępuje paraliż mięśniowy, który kończy się śpiączka kota i problemami z oddychaniem, co finalnie prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Diagnozowanie choroby

Największy problem ze wścieklizną jest taki, że nie istnieją żadne sposoby, aby ją zdiagnozować u zwierząt chorych. Zwierzę ze wścieklizną należy izolować, poddać kwarantannie, ale jego mózg pod kątem obecności wirusa bada się dopiero po jego śmierci. Zwierząt chorych na wściekliznę nie wolno leczyć. Najlepszym sposobem, aby uniknąć zachorowania, jest zaszczepienie kota. Tu ważna uwaga: zgodnie z polskim prawem obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie obejmuje jedynie właścicieli psów. Właściciel kota może zaszczepić kota przeciw wirusowi, jednak nie ma takiego obowiązku.

To cię zaciekawi

kot u weterynarza

Tasiemiec u kota

cezary | | 1

Tasiemiec u kota to jeden z częściej atakujących czworonogi pasożytów. Jego działanie skupia się w jelicie cienkim i powoduje sporo nieprzyjemnych dolegliwości. Co robić, gdy pojawi się tasiemczyca u kota?…

szczepienie dla koa

Szczepienie kota

cezary | | 1

Mimo wielu akcji uświadamiających społeczeństwo, niestety w dalszym ciągu panuje przekonanie, że szczepienie kota jest niepotrzebne i stwarza tylko niepotrzebne koszty. To duży błąd, gdyż szczepienie kota bardzo często chroni…

2 thoughts on “Wścieklizna u kota

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *