Biegunka u psa

cezary | | 1 | Polecane , Psy

Biegunka u psa jest sygnałem, że w organizmie zwierzęcia doszło do jakiejś nieprawidłowości. Jej przebieg i natężenie objawów mogą być bardzo różne, zależnie od czynnika wywołującego rozwolnienie. Jak sobie radzić z tego typu problemem? Czy należy od razu udać się do weterynarza?

Biegunka u psa to czas, gdy zwierzak staje się apatyczny, osowiały, ma mniej sił, częściej niż zwykle się wypróżnia, a jego stolec jest wyraźnie rzadszy i obfitszy. Zauważyć można również to, że psiak nie wykazuje chęci na jedzenie, ruch ani zabawę. Temperatura jego ciała może się podnieść, bardzo często współwystępuje ostry ból brzucha, niekiedy także wymioty.

Przyczyny biegunki u psa

Rozwolnienie u psa wywołać mogą następujące czynniki:

 1. Zła dieta: nieświeży pokarm, zbyt obfite porcje, żywienie czworonoga produktami, które nie są przeznaczone dla zwierząt, np. słodyczami, owocami, pomidorami, czosnkiem, cebulą, orzechami, rodzynkami, mlekiem, kawą, ciastem drożdżowym, przyprawami, grzybami.
 2. Niestrawność: dostanie się do układu pokarmowego psa jakiegoś ciała obcego, np. fragmentu gryzionego przez zwierzę przedmiotu, rośliny, metalu.
 3. Alergia pokarmowa: zmiana rodzaju karmy i reakcja na nowy składnik.
 4. Odrobaczanie, podanie leku, zaszczepienie.
 5. Stres: zmiana sytuacji życiowej zwierzęcia, nieodpowiednie traktowanie przez człowieka, intensywny hałas, traumatyczne przeżycie.
 6. Choroby ogólnoustrojowe: m.in. babeszjoza, rak, zapalenie jelit, schorzenie trzustki i wątroby, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, niedoczynność kory nadnerczy, cukrzyca, ropomacicze.
 7. Bakterie: Salmonella, Campylobacter, E. Coli.
 8. Wirusy: parwowirusy, rotawirusy, nosówki.
 9. Pasożyty: nicienie, malblie, glisty, tasiemce.

Biegunka u psów

Biegunka u psów, jeśli nie jest stanem, który utrzymuje się powyżej dwóch dni, może być leczona domowymi metodami. Najlepiej sprawdza się tu przegłodzenie zwierzęcia przez minimum dobę i zapewnienie mu w tym czasie odpowiedniej ilości wody.

Gdy widzimy, że pies, poza wydalaniem rzadszego stolca, czuje się coraz lepiej, nie ma torsji i bardzo wysokiej gorączki, a jego ogólny stan powoli się poprawia, można podać mu tabletki z węglem leczniczym, a do jedzenia np. lekki kleik ryżowy lub małą porcję ugotowanych ziemniaków.

Jeśli jednak rozwolnienie u psa trwa dłużej niż 48 godzin lub jeśli dojdą inne, niepokojące objawy (np. spore ilości krwi w kale, krwiomocz, bardzo duże osłabienie), wówczas nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym.

Trzeba tu pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze – biegunka powoduje często spadek wagi i odwodnienie. Poziom elektrolitów obniża się, dlatego należy go uzupełnić. Ponadto zwierzę odczuwa spory ból w jamie brzusznej, jest przemęczone i cierpi. Weterynarz udzieli mu pomocy, podając leki rozkurczowe i kroplówki, które uzupełnią poziom wody, soli mineralnych i witamin.

Druga kwestia ma związek z przyczyną rozwolnienia. Biegunka u psów może być oznaką poważniejszego stanu, czyli np. choroby, którą należy wyleczyć. W niektórych przypadkach szybka reakcja właściciela ratuje nie tylko zdrowie, ale również życie czworonoga. Najważniejsza jest tu czujność, stała kontrola i obserwacja, a także świadomość, że jest się odpowiedzialnym za stworzenie, które przecież nie jest w stanie poradzić sobie samo w takiej sytuacji.

Warto jednak robić wszystko, by biegunka u psa pojawiała się możliwie najrzadziej. Odpowiednie metody związane z odżywianiem psa to kwestia kluczowa. Ważna jest też odpowiedzialna opieka i kontrola pupila, dbanie o jego higienę, regularne odrobaczanie, stosowanie preparatów na kleszcze, a w przypadku zdiagnozowania jakiejkolwiek choroby – prawidłowe leczenie pod okiem specjalisty.

To cię zaciekawi

pies przed sterylizacją

Sterylizacja psa

cezary | | 2

Sterylizacja psów, zwana często zamiennie kastracją, to rutynowy zabieg, przeprowadzany najczęściej w celu zatrzymania płodności zwierzęcia. Pozwala przede wszystkim na kontrolę przyrostu naturalnego tego gatunku, choć zalet zabiegu jest więcej.…

pies chory na padaczkę

Padaczka u psa

cezary | | 2

Choć słowo „epilepsja” może wzbudzać niemałe przerażenie u wielu właścicieli czworonogów, okazuje się, że padaczka u psów to dość często spotykane zjawisko neurologiczne. Jakie są jego rodzaje, przyczyny, objawy i…

1 thought on “Biegunka u psa

  • Author gravatar

   Należy bezwzględnie przestrzegać odrobaczania. Regularne odrobaczanie pomoże w tym, żeby biegunka u psa się nie pojawiała. Zwłaszcza, że nie widać wcześniej żadnych objawów i rozwolnienie pojawia się nagle i przez kilka dni nie mija. A jak ktoś ma psa domowego, to doskonale wie czym to grozi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *