Cieczka u psa

cezary | | 1 | Polecane , Psy

Cieczka u psa to często dość kłopotliwa kwestia, co do której wielu właścicielu suk wciąż ma wątpliwości. Ważne, by zwierzę otoczone było wówczas opieką i zabezpieczone w odpowiedni sposób. Co należy wtedy robić? Ile trwa cieczka u psa? Kiedy pojawia się pierwszy raz?

cieczka u psaNa początek warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest cieczka u psa. Większość osób doskonale wie, że polega ona na krwawieniu z dróg rodnych, jednak jednocześnie mylnie zestawiana jest z miesiączką u kobiet. Tymczasem obie kwestie to nieco inne zjawiska biologiczne.

W przeciwieństwie do kobiecej menstruacji, cieczka u psa to czas – występujący raz lub dwukrotnie w ciągu roku – w którym suka ma możliwość zajścia w ciążę. Ponadto jej zachowanie odbiegać może od tego, które przejawia na co dzień – staje się nadzwyczaj łagodna, łasi się, chce być nieustannie głaskana i przytulana. Do tego dochodzą typowo biologiczne objawy, jak obrzęk sromu i krwista wydzielina z pochwy, zawierająca feromony, mające przyciągnąć męskie osobniki. Ponadto w wielu miejscach zostawia po sobie ślady moczu i wyjątkowo dba o czystość, często się liżąc. Krótko mówiąc, suczka dość intensywnie i skutecznie sygnalizuje w tym okresie gotowość do aktywności seksualnej, szybko odbieraną przez psy, które spotka.

Ile trwa cieczka u psa

Jest to o tyle istotne, że u szansa na zajście w ciążę obejmuje zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście dni w ciągu roku. Jeśli zatem nie planuje się powiększenia psiej rodziny, ważne jest, aby zapewnić suczce odpowiednią ochronę i być wyjątkowo uważnym, szczególnie podczas spacerów. Samicy nie powinno się wówczas spuszczać ze smyczy. Warto również ograniczyć czas przebywania poza domem. Nie da się ukryć, że problematyczne dla hodowców może być również samo krwawienie. Aby pies nie pozostawiał plam, można założyć mu specjalne, zabezpieczające majtki, przeznaczone dla suk w czasie cieczki, które do kupienia są w większości sklepów zoologicznych.

Kiedy pierwsza cieczka u psa

Kolejna sprawa nurtująca hodowców to długość cieczki. Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o zwierzęta domowe, hasła „kiedy pierwsza cieczka?” oraz „cieczka u psa ile trwa?” są jednymi z najczęściej zadawanych pytań w przeglądarkach internetowych oraz na forach tematycznych. Statystycznie pierwsza cieczka u psa pojawia się najczęściej w wieku 6-12 miesięcy, jednak bywa i tak, że następuje to znacznie później, np. po ukończeniu dwóch lat, a w przypadku największych ras – nawet dwóch i pół.

Niektórzy osiągnięcie dojrzałości płciowej, czyli moment w którym może pojawić się pierwsza cieczka u psa, określają na czas, gdy zwierzę dojdzie do mniej więcej 65% swojej całkowitej, docelowej masy ciała. Warto jednak pamiętać, że jeżeli moment ten nie nastąpi przez 2-2,5 roku, może być objawem zaburzeń hormonalnych i suczkę warto zaprowadzić do weterynarza.

Ile trwa cieczka u psa? Zwykle około 3 tygodni, przy czym całość podzielona jest na kilka etapów. Mniej więcej od 8. do 15. dnia cieczki następują dni płodne. Ważną informacją jest fakt, że już pierwsza cieczka u psa może zakończyć się ciążą.

Sposób na cieczkę

Choć cieczka u psa to zjawisko fizjologiczne i jak najbardziej prawidłowe, właściciele, którzy nie planują hodowli powinni przemyśleć kwestię sterylizacji. Znacznie podnosi ona komfort życia – nie tylko chroni przed niechcianym miotem, ale również zabezpiecza zwierzę przed chorobami układu płciowego. Ponadto nie trzeba martwić się o uciążliwości związane z krwawieniem i higieną oraz koniecznością wzmożonej ochrony podczas spacerów. Sterylizacja redukuje również możliwość pojawienia się tzw. ciąży urojonej.

To cię zaciekawi

pies przed sterylizacją

Sterylizacja psa

cezary | | 2

Sterylizacja psów, zwana często zamiennie kastracją, to rutynowy zabieg, przeprowadzany najczęściej w celu zatrzymania płodności zwierzęcia. Pozwala przede wszystkim na kontrolę przyrostu naturalnego tego gatunku, choć zalet zabiegu jest więcej.…

pies chory na padaczkę

Padaczka u psa

cezary | | 2

Choć słowo „epilepsja” może wzbudzać niemałe przerażenie u wielu właścicieli czworonogów, okazuje się, że padaczka u psów to dość często spotykane zjawisko neurologiczne. Jakie są jego rodzaje, przyczyny, objawy i…

1 thought on “Cieczka u psa

    • Author gravatar

      Cieczka u małego psa, klasycznego kundelka, to maksymalnie tydzień. Nie ma się jednak co łudzić, że to szybko zleci, bo w tym okresie będzie chciała wychodzić na dwór cały czas. Moja stała przy drzwiach i drapała, chociaż nigdy wcześniej takiego czegoś nie robiła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *