Kleszcz u psa

cezary | | 0 | Polecane , Psy

Kleszcze to maleńkie stworzenia, które groźne są nie tylko dla człowieka, ale również dla zwierząt. Wywołują groźne dla zdrowia i życia choroby, dlatego należy na nie bardzo uważać i dobrze chronić przed nimi psy. Co może spowodować kleszcz u psa.

Kleszcz u psa to zjawisko dość częste, szczególnie w okresie od wiosny do jesieni. Część właścicieli zupełnie bagatelizuje tę sprawę, niesłusznie sądząc, że tak mikroskopijnych rozmiarów pajęczak nie jest w stanie spowodować większych szkód. To duży błąd.

Z tego powodu od lat prowadzone są kampanie społeczne, mające na celu uświadomienie ludziom, jak groźny może być kleszcz u psa. Co gorsze, jego obecność na ciele pupila bywa często niezauważona, szczególnie u dużych psów, o gęstej, dłuższej, ciemnej sierści, w której kleszczowi najłatwiej się zakamuflować. Dodatkowo ofiary nie czują ugryzienia, ponieważ w jego ślinie zawarta jest substancja znieczulająca. Sytuacji nie ułatwia także fakt, że w pierwszej fazie czworonogi nie wykazują najczęściej żadnych objawów. Symptomy pojawiają się zwykle dopiero po kilku dniach.

Jakie choroby wywołać może kleszcz u psa?

Zdecydowanie najczęstszą z nich jest babeszjoza. Przejawia się ona wysoką gorączką, ogromnym osłabieniem, brakiem apetytu, krwiomoczem, wymiotami, biegunką. Czasem pojawiają się również zaburzenia neurologiczne i problemy z poruszaniem.

Zauważenie u psa tego rodzaju symptomów to znak, że należy natychmiast udać się z nim do specjalisty. Babeszjoza jest bowiem niezwykle niebezpieczną chorobą, która nieleczona doprowadza do śmierci zwierzęcia nawet w ciągu kilku dni.

Diagnoza następuje na podstawie badań krwi, a terapia polega na dożylnym podawaniu psu przez okres ok. 2 tygodni leku i witamin.

Inne choroby, które spowodować może kleszcz u psa, to anaplazmoza, erlichioza, bartoneloza, borelioza, mykoplasma i europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu (głównie u większy ras, jak rottweiler).

Jak zapobiegać kleszczom u psa

Bardzo ważne jest działanie profilaktyczne, chroniące czworonoga przed atakiem pajęczaka i zarażeniem patogenami. Weterynarze polecają często krople na kleszcze dla psa, które stanowić mają swego rodzaju odstraszacz. Wielu właścicieli wybiera również tabletki lub specjalne obroże, które zakłada się psom. Zaletą tych metod jest ich łatwa dostępność i prostota w użyciu.

krople na kleszcze u psaRównież preparat na kleszcze u psa nie powinien sprawić kłopotów – jest to środek do użytku domowego, dlatego każda osoba, która posiada czworonoga, może swojemu pupilowi podać go samodzielnie. Zwykle do produktu dołączona jest pipeta, którą nakłada się odpowiednią ilość preparatu na grzbiet zwierzęcia. Czynność należy powtarzać systematycznie – z reguły co cztery tygodnie. Dokładne dawkowanie i sposób stosowania podane są przez producenta na opakowaniu. Krople na kleszcze dla psa kupić można w gabinecie weterynaryjnym lub sklepie zoologicznym. Ich koszt nie jest wysoki – zwykle są to ceny rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Jednak preparat na kleszcze u psa to nie wszystko. Mimo stosowania go zdarzyć się może, że zwierzę i tak zostanie zaatakowane przez pajęczaka. Po każdym spacerze należy więc dokładnie skontrolować ciało czworonoga. Kleszcze lubią szczególnie pachy, pachwiny, miejsca za uszami, dlatego właśnie tym okolicom należy się przyjrzeć najuważniej. Odnalezionego pasożyta trzeba szybko się pozbyć. Dobrze wyposażyć się na wszelki wypadek w specjalne pęsety, które znacznie ułatwią wyciągnięcie kleszcza. Jeśli prawidłowe usunięcie nie powiodło się i w ciele psa pozostanie część pajęczaka, trzeba udać się po pomoc do weterynarza.

To cię zaciekawi

pies przed sterylizacją

Sterylizacja psa

cezary | | 2

Sterylizacja psów, zwana często zamiennie kastracją, to rutynowy zabieg, przeprowadzany najczęściej w celu zatrzymania płodności zwierzęcia. Pozwala przede wszystkim na kontrolę przyrostu naturalnego tego gatunku, choć zalet zabiegu jest więcej.…

pies chory na padaczkę

Padaczka u psa

cezary | | 2

Choć słowo „epilepsja” może wzbudzać niemałe przerażenie u wielu właścicieli czworonogów, okazuje się, że padaczka u psów to dość często spotykane zjawisko neurologiczne. Jakie są jego rodzaje, przyczyny, objawy i…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *