Odrobaczanie psa

cezary | | 2 | Polecane , Psy

Odrobaczanie psa powinno być przeprowadzane dość systematycznie, jednak częstotliwość samego odrobaczania zależy od wielu czynników. Jeśli pies przebywa w domu, w którym wychowują się małe dzieci, powinien być odrobaczany częściej. Równie istotne są warunki, w jakich przebywa zwierzę. Jak odrobaczyć psa i jak często należy taki zabieg przeprowadzać?

Pasożyty zewnętrzne a pasożyty wewnętrzne u psa

odrobaczanie psaDlaczego odrobaczenie psa jest tak ważne? Pies zarażony pasożytami będzie zarażał inne zwierzęta oraz pozostałych domowników. Oczywiście sposób dalszego przenoszenia pasożytów zależy od tego, czy pies jest zarażony przez pasożyty zewnętrzne czy pasożyty znajdujące się wewnątrz jego organów.

Do najczęściej występujących pasożytów zewnętrznych zalicza się pchły, wszy czy kleszcze, coraz częściej psy zarażone są także nużeńcami czy świerzbowcami. Ten rodzaj pasożytów uważany jest za nieco łagodniejszą postać zarażenia pasożytami, bowiem samo zdiagnozowanie zarażenia może się odbywać poprzez dokładne obejrzenie sierści pupila.

Nieco trudniej jest odkryć, czy w organizmie psa rozwinęły się pasożyty wewnętrzne. Spośród nich do najgroźniejszych zalicza się wszelkie nicienie, a więc glisty czy włosogłówki, tasiemce czy wiciowce z lamblią włącznie. W przypadku zarażenia pasożytami wewnętrznymi, objawy przesądzające o obecności nieproszonego gościa w organizmie psa mogą być bardzo zróżnicowane, od obecności pasożytów w kale psa, poprzez pogorszenie nastroju psa, wszelkie objawy neurologiczne, spadek odporności po zmiany naskórne.

Odrobaczanie psa od pasożytów

Stosowanie różnego rodzaju preparatów można podzielić na dwie fazy. Część z nich stosuje się, aby zapobiegać zarobaczeniu psa (stosowanie profilaktyczne), inne z kolei stosowane są wtedy, gdy zwierzę już zostało zarobaczone.

W przypadku pasożytów zewnętrznych profilaktycznie stosuje się specjalne obroże i spraye, którymi spryskuje się sierść psa. Preparaty w postaci sprayu mają określoną trwałość – zazwyczaj przez 4 tygodnie po zastosowaniu chronią przed kleszczami i przez 8 tygodni przed pchłami.

Natomiast pasożyty wewnętrzne zwalcza się stosując tabletki, pasty doustne oraz preparaty zakraplane na skórę, zalecane w przypadku zarażenia glistą czy włosogłówką. W tym przypadku na dwa dni przed podaniem leku oraz 2 dni po jego zaaplikowaniu, psa nie wolno kąpać. Bardzo często takie preparaty chronią zwierzę od zarażenia pasożytami zewnętrznymi.

Jak często odrobaczać psa

Lekarze weterynarii zalecają, aby pierwsze odrobaczenie przeprowadzone zostało u psa pomiędzy 2. a 4. tygodniem życia. Kolejne odrobaczenie psa powinno następować na 7 dni przed planowanym szczepieniem, czyli zwykle w 5, 8 i 11 tygodniu. Zanim pies ukończy 6 miesięcy, zaleca się przeprowadzanie odrobaczenia co miesiąc, natomiast u psów starszych odrobaczenie jest przeprowadzane co 3-6 miesięcy.

Coraz częściej jednak zamiast wspomnianego profilaktycznego odrobaczenia stosuje się odrobaczenie, które odpowiada na aktualny stan zdrowia psa. Konieczne w tym przypadku jest badanie kału na obecność pasożytów, aby dobrać odpowiedni preparat. W przypadku silnego zarobaczenia jednokrotne podanie leków może nie być wystarczające. Natomiast w przypadku psa zdrowego podawanie leków na pasożyty może być niepotrzebne.

Warto pamiętać także o kilku zasadach, które minimalizują ryzyko zarażenia pasożytami od innych zwierząt. Dlatego ważne jest sprzątanie odchodów psich z trawników, a jednocześnie powstrzymywanie psa od kontaktów z odchodami innych zwierząt. Każdorazowo po zabawie z psem należy umyć dokładnie ręce. Nie wolno karmić psa surowym mięsem, pies nie powinien także łapać gryzoni, ze względu na ryzyko zarażenia.

To cię zaciekawi

pies przed sterylizacją

Sterylizacja psa

cezary | | 2

Sterylizacja psów, zwana często zamiennie kastracją, to rutynowy zabieg, przeprowadzany najczęściej w celu zatrzymania płodności zwierzęcia. Pozwala przede wszystkim na kontrolę przyrostu naturalnego tego gatunku, choć zalet zabiegu jest więcej.…

pies chory na padaczkę

Padaczka u psa

cezary | | 2

Choć słowo „epilepsja” może wzbudzać niemałe przerażenie u wielu właścicieli czworonogów, okazuje się, że padaczka u psów to dość często spotykane zjawisko neurologiczne. Jakie są jego rodzaje, przyczyny, objawy i…

1 thought on “Odrobaczanie psa

    • Author gravatar

      Najważniejsze jest odrobaczanie psa od wewnątrz. Teraz nie jest problemem, że złapie wszy czy coś takiego. Gorsze są pasożyty, które mogą się zagnieździć w przewodzie pokarmowym. Na to wystarczy jednak jedna tabletka raz na pół roku i spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *