Padaczka u psa

cezary | | 2 | Polecane , Psy

Choć słowo „epilepsja” może wzbudzać niemałe przerażenie u wielu właścicieli czworonogów, okazuje się, że padaczka u psów to dość często spotykane zjawisko neurologiczne. Jakie są jego rodzaje, przyczyny, objawy i sposoby leczenia?

Rodzaje padaczki u psów

Padaczka psa to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Nieprawidłowości pracy mózgu powodują, że w komórkach nerwowych dochodzi wówczas do swego rodzaju wyładowań, których efektem są tzw. ataki padaczkowe. Specjaliści wymieniają tu trzy rodzaje napadów, w zależności od tego, jak często pojawiają się u czworonoga.

Wyróżnia się zatem:

  1. Atak pojedynczy – zwykły, jednorazowy napad, trwający z reguły około 2 minuty.
  2. Atak gromadny – gdy liczba ataków przekroczy 2 w ciągu doby.
  3. Stan padaczkowy – najcięższa forma, często śmiertelna, w której następuje jeden, długi atak (ponad 30 minut) lub kilka krótszych, jednak występujących w taki sposób, że pomiędzy nimi nie dochodzi do przywrócenia świadomości zwierzęcia.

Przyczyny padaczki u psa

Padaczka u psa może mieć różne przyczyny i z tego względu wymienia się kilka jej rodzajów. Zdecydowanie najczęstszą wersją epilepsji jest padaczka pierwotna, zwana także młodzieńczą lub idiopatyczną, w której ciężko jest wskazać konkretne źródło choroby. Zwykle wskazuje się tu na czynnik genetyczny. Z kolei padaczka wtórna spowodowana jest innymi, współwystępującymi schorzeniami, m.in. nowotworami, infekcjami, urazami mózgu, uszkodzeniami naczyń krwionośnych, zatruciami lub chorobami nerek czy wątroby. Idiopatyczna padaczka psa zazwyczaj pojawia się w pierwszych latach życia czworonoga (z reguły nie później, niż po ukończeniu 5. roku życia), natomiast forma wtórna dotyczy starszych osobników.

Przebieg padaczki u psa

Padaczka u psa to występujące ataki, których przebieg podzielić można na trzy fazy.

padaczka u psaNajpierw zwierzę zaczyna czuć się niespokojnie. Może kręcić się dookoła oraz unikać kontaktu z ludźmi lub innymi zwierzętami, choć bywa i tak, że niektóre psy wykazują większe zainteresowanie towarzystwem i bliskością.

Drugi etap to atak właściwy. Najczęściej objawia się tym, że zwierzę traci przytomność, ma skurcze i silne drgawki całego ciała, kłapie szczęką, wykonuje dziwny ruch usztywnionymi łapami. Ponadto bardzo się ślini oraz oddaje nieświadomie mocz lub kał. W lżejszych wersjach (które w przypadku psów zdarzają się o wiele rzadziej) symptomy napadu mogą być niepełne, tzn. nie obejmować utraty przytomności, dotyczyć zaś jedynie podejrzanego zachowania (agresja, chodzenie dookoła, „łapanie much”, trudne nawiązywanie kontaktu z otoczeniem) oraz problemów ruchowych (brak koordynacji, drgawki kończyn).

Trzecia faza – ponapadowa – to moment, gdy zwierzę dochodzi do siebie. Nie następuje to jednak od razu. Przy lżejszym przebiegu pojedynczego ataku zwykle jest to kilka godzin. Stan padaczkowy wymaga już kilku dni powrotu do sprawności. W trzecim etapie zwierzę może być apatyczne, zdezorientowane, zaniepokojone. Część czworonogów nie ma ochoty na picie i jedzenie.

Leczenie padaczki u psa

Czy padaczka psa to choroba, którą można wyleczyć? Niestety nie. Niektóre zwierzęta poddawane są terapii, która ma zmniejszyć liczbę napadów – zwykle w sytuacji, gdy ataki zdarzają się częściej niż raz na 4 tygodnie lub gdy dochodzi do ataków gromadnych. Bardzo ważne jest otoczenie zwierzęcia troskliwą opieką (zapewnienie mu miękkiego podłoża, uprzątnięcie przestrzeni wokół z niepotrzebnych sprzętów i przedmiotów, nawet tych drobnych).

Należy także kontrolować, czy padaczka u psa nie spowodowała trudności oddechowych. Wizyta u weterynarza powinna nastąpić, gdy atak minie. Inaczej jest jednak w przypadku stanu padaczkowego – wówczas pomoc lekarska potrzebna jest natychmiast. Specjalista może zadecydować, czy poda psu lek dożylnie lub czy konieczne jest wprowadzenie zwierzęcia w śpiączkę farmakologiczną.

To cię zaciekawi

pies przed sterylizacją

Sterylizacja psa

cezary | | 2

Sterylizacja psów, zwana często zamiennie kastracją, to rutynowy zabieg, przeprowadzany najczęściej w celu zatrzymania płodności zwierzęcia. Pozwala przede wszystkim na kontrolę przyrostu naturalnego tego gatunku, choć zalet zabiegu jest więcej.…

zainfekowane ucho psa

Odrobaczanie psa

cezary | | 2

Odrobaczanie psa powinno być przeprowadzane dość systematycznie, jednak częstotliwość samego odrobaczania zależy od wielu czynników. Jeśli pies przebywa w domu, w którym wychowują się małe dzieci, powinien być odrobaczany częściej.…

2 thoughts on “Padaczka u psa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *