Sterylizacja psa

cezary | | 2 | Polecane , Psy

Sterylizacja psów, zwana często zamiennie kastracją, to rutynowy zabieg, przeprowadzany najczęściej w celu zatrzymania płodności zwierzęcia. Pozwala przede wszystkim na kontrolę przyrostu naturalnego tego gatunku, choć zalet zabiegu jest więcej. Jak zatem wygląda sterylizacja psa? Kiedy i po co należy ją przeprowadzać?

Przygotowanie do sterylizacji psa

sterylizacja psaSterylizacja u psa wykonywana może być jedynie w znieczuleniu ogólnym przez lekarza weterynarii. Choć sam zabieg jest w pełni bezpieczny i nie powoduje zagrożenia dla zdrowia, ani życia zwierzaka, należy pamiętać, że jest jednak operacją i rodzajem ingerencji w organizm, dlatego ważne jest zachowanie pewnych zasad.

Starylizacja psa wymaga odpowiedniego przygotowania, o którym właściciel czworonoga powinien zostać powiadomiony przez weterynarza. Zwykle zalecane są wcześniejsze badania kontrolne, mające na celu wykluczenie pewnych chorób i nieprawidłowości – głównie chodzi tu o morfologię, często wykonuje się również badania serca i nerek. Ma to na celu uchronienie zwierzęcia od niepotrzebnych komplikacji po zabiegu.

Kolejna kwestia to przygotowanie psa poprzez wyeliminowanie posiłków na około 12 godzin przed rozpoczęciem czynności chirurgicznych. Zwierzę może pić przez ten czas wodę, jednak i ją należy odstawić mniej więcej 2 godziny przed zabiegiem. Ma to związek z narkozą, wskutek której pies może wymiotować.

Jak przebiega sterylizacja psa

Sterylizacja u psa nie jest sprawą skomplikowaną. Zabieg z reguły nie trwa dłużej niż godzinę. Polega na podwiązaniu nasieniowodów lub jajowodów, choć dziś znacznie częściej przeprowadza się usunięcie gonad, a więc jąder lub jajników wraz z macicą. Do momentu wybudzenia z narkozy, zwierzę powinno pozostać jeszcze w gabinecie, później może wrócić z właścicielem do domu. Ważne jest wówczas zapewnienie mu troski i opieki.

O ile sterylizacja psów jest dość prosta, to u suk zawsze wymaga nacinania jamy brzusznej i z tego powodu samice mogą dłużej dochodzić do siebie. W niektórych sytuacjach podaje im się dodatkowo zastrzyki z lekiem przeciwzapalnym lub antybiotykiem. Aby zwierzę nie rozdrapywało szwów, zwykle zakłada mu się specjalny kołnierz lub kaftanik ochronny.

Czworonogowi należy też zapewnić spokój. Rekonwalescencja to czas, gdy zwierzak nie powinien być zmuszany do nadmiernego wysiłku fizycznego. Niezbędny jest również ciepły koc, który ogrzeje go w pierwszych godzinach po zabiegu. Weterynarze często zalecają odpowiednią dietę poprzez podawanie specjalistycznej, suchej karmy.

Kiedy przeprowadza się sterylizację psa

Sterylizacja psów może być przeprowadzona już w pierwszych miesiącach życia zwierzaka. W przypadku suk wykonuje się ją od ok. trzeciego miesiąca, zaś u samców – od siódmego. Nie jest prawdą, że samica powinna najpierw mieć cieczkę lub przynajmniej raz zajść w ciążę.

Sterylizacja psów to sposób na uniemożliwienie zwierzęciu rozrodu. Dzięki temu odpowiedzialny właściciel nie dopuści do sytuacji, gdy jego zwierzę rozmnaża się w niekontrolowany sposób i pojawia się nadmiar szczeniąt, dla których problemem jest znalezienie domu. Ilość bezdomnych psów na świecie jest ogromna. Część z nich jest zabijana, inne żyją w ciągłym niebezpieczeństwie i chorobie. Warto więc uświadomić sobie, że sterylizacja u psa to zapobieganie wielu nieszczęściom.

Ponadto lekarze wskazują również, że zabieg ten wpływa często na stan zdrowia i samopoczucie zwierzaka. Eliminuje się wówczas ryzyko chorób układu płciowego (w szczególności nowotworów i ropomacicza), a w wielu przypadkach powoduje on zmianę zachowania psa, który staje się znacznie łagodniejszy, nie wykazuje chęci ucieczki, ani atakowania innych osobników.

To cię zaciekawi

pies chory na padaczkę

Padaczka u psa

cezary | | 2

Choć słowo „epilepsja” może wzbudzać niemałe przerażenie u wielu właścicieli czworonogów, okazuje się, że padaczka u psów to dość często spotykane zjawisko neurologiczne. Jakie są jego rodzaje, przyczyny, objawy i…

zainfekowane ucho psa

Odrobaczanie psa

cezary | | 2

Odrobaczanie psa powinno być przeprowadzane dość systematycznie, jednak częstotliwość samego odrobaczania zależy od wielu czynników. Jeśli pies przebywa w domu, w którym wychowują się małe dzieci, powinien być odrobaczany częściej.…

1 thought on “Sterylizacja psa

    • Author gravatar

      Jedni mówią, że to jest robienie krzywdy, a według mnie sterylizacja psa to tak naprawdę pomoc nie tylko jemu, ale i całemu gatunkowi. Bo nie tylko chodzi o rozmnażanie, ale też o to, że pies nie pędzi za popędem i nie ryzykuje zdrowia na głupoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *