Świerzb u psa

cezary | | 0 | Psy

Świerzb u psa jest dość często występującą chorobą, wywołaną przez niewielkiego pasożyta, zwanego świerzbowcem, obecnego na skórze psów, ale także ludzi. Zwykle z zachorowaniem na świerzb psa kojarzone są zwierzęta bezdomne, pochodzące z dużych hodowli czy ze schronisk. Jednak to błędne przypisywanie zachorowania jedynie zwierzętom zaniedbanym sprawia, że u części psów, które żyją wraz z człowiekiem, świerzb rozpoznawany jest dość późno. Czym zatem charakteryzuje się świerzb u psów?

Czym jest świerzb u psa?

świerzb u psaWiększość zachorowań na świerzb lekarze weterynarii kwalifikują do trzech głównych grup chorobowych. Za każdy z rodzajów świerzbu odpowiada nieco inny rodzaj świerzbowca, przez co same objawy choroby mogą się nieznacznie różnić. Najczęściej psy i koty cierpią z powodu świerzbowca drążącego, którego wywołują niewielkie pasożyty, obecne na skórze żywiciela, gdzie również kopulują. Zapłodnione samice drążą w skórze psa charakterystyczne korytarze, gdzie składają jaja, z których lęgną się świerzbowce. Od złożenia jaj przez samicę do powstania dorosłego osobnika zwykle upływa od 3 do 5 tygodni. U kotów świerzbowce drążące skupiają się w niewielkie grupy, krótszy jest także okres rozwoju pasożyta, bo trwa od 1 do 3 tygodni.

Niezwykle popularny jest również świerzbowiec uszny, w którym do pełnego rozwoju potrzebują około trzech tygodni. Warto również zwrócić uwagę na sarkoptozę, wywołaną przez świerzb drążący. Chorobę można rozpoznać po zmianach dermatologicznych, jakie pojawiają się głównie w obrębie głowy. Ten rodzaj choroby można zaobserwować u psów, wszystkich zwierząt lisowatych, ale także u człowieka.

Objawy świerzbu u psa

Świerzb u psa zwykle kojarzy się ze świądem oraz zmianami skórnymi, których w wielu przypadkach nie można usunąć lekami sterydowymi. Zmiany skórne, wywołane przez świerzb psa, to w wielu przypadkach zmiany w postaci grudek, miejscowego wyłysienia i strupów, które u większości zarażonych pacjentów występują w okolicy głowy, głównie w okolicy małżowin usznych, wokół oczu, na podbrzuszu i na kończynach, głównie na stawach skokowych i w okolicach łokci.

U wielu psów świerzb powoduje odruch uszno-stopowy. Oznacza to, że pocieranie małżowiny wywołuje konieczność drapania się zwierzęcia tylną łapą. Ze względu na fakt, że świerzbowce bytują w głębszych warstwach skóry, rozpoznanie choroby może być utrudnione, także przy badaniu wycinka skóry. Skuteczne bywają badania serologiczne stwierdzające obecność immunoglobin przeciwko świerzbowcom. Niestety ta metoda bywa zawodna ze względu na czas wytwarzania się przeciwciał w organizmie zwierzęcia, dlatego badanie w wielu przypadkach się powtarza. U wielu zwierząt o obecności świerzbowców przesądza się na podstawie skuteczności zastosowanego leczenia objawowego.

Jak wyleczyć świerzb u psów?

Miejsca zarażone, na których zdiagnozowano zmiany skórne, charakterystyczne dla świerzbu, należy odsłonić. Zwykle skraca się sierść pupila, aby zmiany skórne mogły lepiej przyswajać lecznicze składniki, pochodzące z kąpieli i płukanek. Dokładne mycie skóry ułatwia również usuwanie zmian na skórze oraz zrogowaciałego naskórka, pomaga również w dotarciu maści leczniczych do głębszych partii skóry.

Do mycia zwierząt stosuje się szampony keratolityczne, w których składzie znajduje się kwas acetylosalicylowy, siarka koloidalna czy nadtlenek benzoilu. Przy zmianach w postaci strupów skuteczny bywa mocznik, który zapewnia odpowiednie nawodnienie skóry w warstwie rogowej, co z kolei ułatwia usuwanie strupów. Na tak przygotowaną skórę aplikuje się leki w postaci akarycydów oraz leki z grupy laktonów.

To cię zaciekawi

zatwardzenie u psa
Psy

Zatwardzenie u psa

cezary | | 1

Zatwardzenie u psów to często spory problem, który stanowi zmartwienie dla wielu hodowców. Jakie czynniki mają wpływ na kłopoty z wypróżnianiem? Co robić, jeśli pojawi się zatwardzenie u psa? Jeśli…

zapalenie trzustki psa
Psy

Zapalenie trzustki u psa

cezary | | 0

Trzustka to jeden z najważniejszych gruczołów organizmu, odpowiedzialny przede wszystkim za produkcję niezbędnych do życia hormonów, w tym insuliny, a także enzymów trawiennych. Nieprawidłowe funkcjonowanie tej części układu pokarmowego zdarza…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *