Tłuszczak u psa

cezary | | 3 | Psy

Tłuszczak u psów występuje dość często, jednak przez niektórych właścicieli bywa bagatelizowany, podobnie jak niektóre brodawki czy guzki. Tymczasem tłuszczak psa to niezłośliwy nowotwór, zbudowany w całości z komórek tłuszczowych, który ma tendencję do dalszego rozrostu. Dlaczego rozpoznanie tłuszczaków powinno się powierzyć lekarzowi, podobnie jak warto zdecydować się na jego usunięcie?

Czym jest tłuszczak u psa

Dojrzałe komórki tłuszczowe, z których zbudowany jest tłuszczak, mogą doprowadzić do rozrostu narośli. Najczęściej tłuszczaki występują na skórze, tkance podskórnej, mogą także występować na niektórych narządach. U psów tłuszczaki można znaleźć na tułowiu i szyi, w górnej części nóg i pach, jednak tłuszczak u psa może się pojawić także na innych partiach psiego ciała.

Nie do końca wyjaśnione są przyczyny powstawania charakterystycznych tłuszczowych narośli. Część lekarzy weterynarii twierdzi, że skłonność do ich powstawania jest przekazywana genetycznie, inni z kolei uważają, że za ich powstanie odpowiadają jakieś mechanizmy zapalne, które zmuszają normalne komórki tłuszczowe do namnażania. Istnieje również teoria holistyczna, która mówi, że jeśli organizm nie może się pozbyć toksyn metodami naturalnymi, a więc poprzez ich wydalenie z pomocą nerek, jelit czy wątroby, usiłuje je wydalić poprzez skórę. To właśnie ma powodować powstawanie tłuszczaków. Według tej teorii na rozwój tłuszczaków może wpływać niewłaściwa dieta psa, duży wpływ na ich powstawanie ma mieć również podawana psu karma.

Usuwać czy nie usuwać tłuszczaków u psa

Fakt, że podłoże powstawania tłuszczaków nie jest do końca znane, przekłada się także na metody leczenia. Lekarze skłaniający się do medycyny holistycznej uważają, że tłuszczaków nie należy usuwać chirurgicznie, bowiem jeśli nie zmieni się psu diety i warunków życia, one i tak odrosną. Większość tłuszczaków usuniętych operacyjnie i tak odrasta, co dla weterynarzy holistycznych jest dowodem na to, że organizm nie pozbył się ze środka toksyn. Dodatkowym utrudnieniem są blizny po usunięciu tłuszczaka. Operacyjne usuwanie tłuszczaków powinno być stosowane w ostateczności.

Często lekarze zalecają przeprowadzenie kompleksowej detoksykacji organizmu, przy czym taka terapia może trwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie psu należy podawać karmę naturalną oraz czystą wodę do picia, a jednocześnie należy unikać produktów przetworzonych, które mogą zawierać duże ilości składników chemicznych. Przy detoksykacji ważna jest również rezygnacja z niektórych leków oraz szczepień, jeśli mogą one mieć wpływ na stan zdrowia psa.

Leczenie czy zapobieganie?

Skoro leczenie tłuszczaków jest trudne, wielu właścicieli psów decyduje się na zapobieganie powstawaniu zmiany chorobowych. Podstawą takiego podejścia jest również odpowiednia dieta. Część weterynarzy nalega, aby psom nie podawać nawet wody z kranu do picia, bowiem zawarty w wodzie chlor może negatywnie wpływać na psią tarczycę.

W procesie zapobiegania powstawaniu tłuszczaków, podobnie jak przy detoksykacji, warto zrezygnować z części leków i szczepień, zwłaszcza przeciw niektórym pasożytom. Ważne jest również kąpanie psa oraz mycie jego łap po każdym spacerze po terenach zielonych. Chodzi tu głównie o unikanie przenikania substancji chemicznych, które stosuje się do pielęgnacji zieleni i krzewów. Takie substancje i nawozy chemiczne mogą się dostać do organizmu psa, prowadząc do zatrucia organizmu. Jeśli wątroba i nerki są osłabione, wówczas wydalanie takich toksyn odbywa się przez skórę, co z kolei sprzyja powstawaniu tłuszczaków.

To cię zaciekawi

zatwardzenie u psa
Psy

Zatwardzenie u psa

cezary | | 1

Zatwardzenie u psów to często spory problem, który stanowi zmartwienie dla wielu hodowców. Jakie czynniki mają wpływ na kłopoty z wypróżnianiem? Co robić, jeśli pojawi się zatwardzenie u psa? Jeśli…

zapalenie trzustki psa
Psy

Zapalenie trzustki u psa

cezary | | 0

Trzustka to jeden z najważniejszych gruczołów organizmu, odpowiedzialny przede wszystkim za produkcję niezbędnych do życia hormonów, w tym insuliny, a także enzymów trawiennych. Nieprawidłowe funkcjonowanie tej części układu pokarmowego zdarza…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *