Uśpienie psa

cezary | | 0 | Psy

Uśpienie psa to dla wielu właścicieli ostateczność i konieczność podjęcia decyzji, na jaką nie zawsze są przygotowani. Jednak nie każdy pies może zostać uśpiony. Przesłankami do uśpienia psa jest ciężka choroba, głównie nowotworowa, ale również paraliż i postępujące procesy starzenia. Polskie prawo zezwala także na usypianie psów wyjątkowo agresywnych, jednak w tym przypadku właściciel czworonoga musi posiadać odpowiednie dokumenty, potwierdzające agresywność psa.

Uśpienie psa usankcjonowane prawnie

W Polsce można uśpić psa jedynie w określonych sytuacjach i to za zgodą właściciela. Prawo dopuszcza sytuacje, gdy za uśpienie psa będzie odpowiadać lekarz weterynarii na podstawie wystawionej opinii lekarskiej.

Na psią eutanazję kieruje się głównie psy nieuleczalnie chore, których dalsze leczenie będzie jedynie narażać je na ból. W przypadku psów zdrowych uśpienie psa jest możliwe jedynie wtedy, gdy zagrażają one życiu i zdrowiu ludzi. Jeśli zwierzę cierpi i nie można szybko skontaktować się z jego właścicielem, prawo dopuszcza do uśpienia na podstawie zgody, która mogą wydać różne organy, w tym oprócz lekarza weterynarii także przedstawiciel Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, funkcjonariusz policji lub straży miejskiej, ale także pracownik Służb Leśnej, strażnik łowiecki czy strażnik straży rybackiej.

Za zabicie psa z naruszeniem przepisów grozi kara więzienia, grzywny lub ograniczenia wolności.

Jak wygląda procedura uśpienia psa?

pies pod wpływem narkozy

Podjęcie decyzji o uśpieniu psa powinno być dobrze przemyślane, a za samą decyzją powinny przemawiać głównie względy humanitarne, a nie finansowe. Leczenie psów, zwłaszcza ciężko chorych, bywa kosztowne. W wielu przypadkach, gdy pies jest chory na chorobę nieuleczalną, kolejne procedury medyczne mogą nasilać objawy bólowe, bez szansy na wyzdrowienie czy zmniejszenie cierpienia zwierzęcia. Dlatego decyzje o uśpieniu należy podjąć wraz z lekarzem weterynarii, który również odpowiednio przygotuje właścicieli oraz samego psa do procedury.

Uśpienie psa odbywa się w gabinetach weterynaryjnych, gdzie pupil powinien być przywieziony wraz ze swoim ulubionym kocem lub legowiskiem. Kontakt ze znanymi przedmiotami zminimalizuje stres u zwierzęcia.

Najczęściej uśpienie psa rozpoczyna podanie mu narkozy, która zwłaszcza w przypadku ciężkich chorób może przynosić psu ulgę i zmniejszyć cierpienie z powodu bólu. Dopiero gdy lekarz stwierdzi, że pies jest pod wpływem narkozy, podaje się drugi zastrzyk, zawierający barbiturany, które normalnie podawane są w trakcie narkozy. Taka “silniejsza narkoza” spowalniaj głównie akcję serca oraz działa na mózg, przez co pies w czasie eutanazji nie cierpi dodatkowo z powodu problemów z oddychaniem czy innych dolegliwości, jakie mogą wywoływać niektóre substancje podawane dożylnie. W czasie podawania drugiego zastrzyku, ze względu na pojawiające się u czworonoga drgawki, w niektórych gabinetach weterynaryjnych właściciele psów nie mogą przebywać. W tym przypadku uśpione zwierzę przynoszone jest do samochodu właściciela po zakończeniu procedury.

Ile kosztuje uśpienie psa?

Koszt uśpienia psa zależy od kilku czynników. Usypanie małych psów może kosztować około 100 złotych, w przypadku psów dużych podanie środka usypiającego może kosztować nawet drugie tyle. Do tych kosztów warto doliczyć koszt kremacji psa z możliwością jego pochowania. Niektórzy właściciele decydują się na pozostawienie psa u weterynarza, który za dodatkowa opłatą odpowiada za utylizację zwłok zwierzęcia. Tutaj cena zależy od wielkości psa i jest podawana w stawkach za 10 litrów odpadów medycznych.

To cię zaciekawi

zatwardzenie u psa
Psy

Zatwardzenie u psa

cezary | | 1

Zatwardzenie u psów to często spory problem, który stanowi zmartwienie dla wielu hodowców. Jakie czynniki mają wpływ na kłopoty z wypróżnianiem? Co robić, jeśli pojawi się zatwardzenie u psa? Jeśli…

zapalenie trzustki psa
Psy

Zapalenie trzustki u psa

cezary | | 0

Trzustka to jeden z najważniejszych gruczołów organizmu, odpowiedzialny przede wszystkim za produkcję niezbędnych do życia hormonów, w tym insuliny, a także enzymów trawiennych. Nieprawidłowe funkcjonowanie tej części układu pokarmowego zdarza…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *