Zaćma u psa

cezary | | 0 | Psy

Zaćma jest jednym z bardziej powszechnych schorzeń okulistycznych w przypadku psów. Jej charakterystyczne objawy to zmętnienie gałki ocznej i problemy z widzeniem, prowadząca w końcu do ślepoty. Jakie są przyczyny i rodzaje zaćmy u psów?

Wrodzona zaćma psa

zaćma psaW wielu przypadków zaćma u psów ma podłoże genetyczne i wynika z występowania katarakty w poprzednich pokoleniach zwierzęcia. Pierwsze objawy zaćmy wrodzonej mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach życia szczenięcia, a najpóźniej do 5. roku życia. Dzięki temu łatwo jest odróżnić zaćmę wrodzoną od tej występującej w wieku starczym, która dopada wyłącznie zwierzęta w podeszłym wieku, jako element procesu starzenia. Niektóre rasy psów, takie jak labrador czy sznaucer miniaturka są szczególnie narażone na występowanie wad genetycznych, które wywołują zmętnienie gałki ocznej.

Zaćma nabyta u psa

Do przyczyn zaćmy nabytej zaliczają się wszelkie uszkodzenia gałki ocznej, wywołane niekiedy kontaktem z substancjami chemicznymi. Często jest ona spowodowana niewłaściwą dietą u psów, na przykład zawierającą zbyt małą ilość aminokwasów. Ponadto na występowanie katarakty nabytej wpływ mają wcześniejsze terapie z wykorzystaniem pewnych leków. Jej objawy mogą pojawić się w każdym momencie życia psa, zarówno w okresie szczenięctwa, jak i u osobników w podeszłym wieku.

Zaćma cukrzycowa u psa

Jedną z charakterystycznych chorób, wywołujących kataraktę, jest hiperglikemia u psów. Spowodowane jest to tym, że w soczewce oka gromadzi się glukoza, w efekcie czego zmienia się jej gęstość i pojawiają się zmiany prowadzące do zaćmy.

Z badań wynika, że ponad połowa psów chorujących na hiperglikemię prędzej czy później doznaje zmian okulistycznych, które mogą prowadzić do rozwoju zaćmy. Jest to zdecydowanie najbardziej niebezpieczny rodzaj zaćmy u psów, ponieważ nieleczona może doprowadzić do rozwinięcia się jaskry, która z kolei powołuje nieodwracalne uszkodzenia nerwu wzrokowego i nieuleczalną ślepotę.

Zaćma starcza u psa

U wielu psów zaćma jest elementem procesu starzenia, którego nie da się trafnie przewidzieć. Nawet jeżeli zwierzę nie znajdowało się nigdy wcześniej w grupie ryzyka, ani nie odziedziczyło tej choroby, w podeszłym wieku mogą pojawić się u niego zmiany w obrębie gałki ocznej. I choć mogłoby się wydawać, że zaćma starcza przebiega całkowicie inaczej niż ta odziedziczona, która przecież daje objaw znacznie wcześniej, okazuje się, że niekiedy zmętnienia gałki ocznej w starczym wieku są objawami wrodzonej katarakty, która wcześniej nie została wykryta.

Zaćma u psa – sposoby leczenia

We wczesnym stadium choroby pies może przyjmować leki, które teoretycznie mają hamować rozwój choroby, jednak nie znaleziono medykamentów, które w pełni mogłyby pomóc w leczeniu zaćmy. Dlatego najskuteczniejszą metodą jest leczenie operacyjne, polegające na otwarciu soczewki i oczyszczeniu jej ze zmian.

Jest to jednak zabieg dość kosztowny (nawet 2 tysiące złotych za jedno oko) i nie daje stuprocentowej szansy na wyleczenie, jako że około 5% czworonogów całkowicie traci wzrok w wyniku zabiegu lub krótko po jego zakończeniu.

Opieka nad psem z zaćmą

Wydawać by się mogło, że ślepy pies nie jest w stanie dłużej sobie poradzić, jednak jest to całkowicie błędne przekonanie. Czworonogi polegają głównie na węchu i słuchu, a więc zupełnie innych zmysłach niż człowiek. Nie oznacza to jednak, że pies z częściową lub całkowitą ślepotą zachowuje się tak samo, jak ten, który nie ma problemów z widzeniem. Może on wpadać na meble i inne przedmioty, dlatego potrzebuje wzmożonej opieki i uwagi właściciela, zwłaszcza podczas spacerów.

To cię zaciekawi

zatwardzenie u psa
Psy

Zatwardzenie u psa

cezary | | 1

Zatwardzenie u psów to często spory problem, który stanowi zmartwienie dla wielu hodowców. Jakie czynniki mają wpływ na kłopoty z wypróżnianiem? Co robić, jeśli pojawi się zatwardzenie u psa? Jeśli…

zapalenie trzustki psa
Psy

Zapalenie trzustki u psa

cezary | | 0

Trzustka to jeden z najważniejszych gruczołów organizmu, odpowiedzialny przede wszystkim za produkcję niezbędnych do życia hormonów, w tym insuliny, a także enzymów trawiennych. Nieprawidłowe funkcjonowanie tej części układu pokarmowego zdarza…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *