Zapalenie pęcherza u psa

cezary | | 0 | Psy

Zapalenie pęcherza psa jest jedną z dość powszechnie występujących chorób układu moczowego. Choroba jest wywoływana przez wirusy i bakterie, w niektórych przypadkach stoją za nią także chorobotwórcze grzyby. Każda zmiana w częstotliwości oddawania moczu, ale również jego objętość to powody, aby skonsultować problem z weterynarzem. Jak zatem objawia się zapalenie pęcherza u psów i czy można mu w jakiś sposób zapobiegać?

Zapalenie pęcherza u psa i inne choroby pęcherza

Pęcherz moczowy, ze względu na budowę, jest dość wytrzymałym narządem, który raczej nie pęknie. Natomiast pęcherz można przeziębić, co skutkuje częstszym oddawaniem przez psa moczu, przy czym za każdym razem towarzyszy temu dyskomfort.

Równie częstą przypadłością jest zapalenie pęcherza, które można zdiagnozować na podstawie badań moczu. W pęcherzu u psa może się pojawić także piasek czy kamienie, których obecność także zwiększa dolegliwości bólowe przy oddawaniu moczu. Za nietrzymanie moczu może również odpowiadać uraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub też jakaś wada wrodzona. Problemy z oddawaniem moczu może powodować także zapalenie cewki moczowej oraz przerost prostaty, przy czym sam gruczoł może także zaczopować ujście cewki moczowej, utrudniając wydalanie moczu.

Zachorowaniu sprzyja obecność innych chorób, np. choroba Cushinga, cukrzyca, zespół spadku odporności, nawracające biegunki, które są szczególnie groźne w przypadku psich samic. Mimo że zwierzęta zachowują higienę poprzez wylizywanie swego ciała, do zapalenia pęcherza mogą doprowadzić niektóre bakterie wywołujące choroby jamy ustnej, które w czasie higieny przedostają się do układu moczowego. Zapalenie pęcherza może być także wywołane przez pasożyty. W układzie moczowym psa może żyć kapilaria, która powoduje często krwiomocz czy nadmierne parcie na pęcherz.

Jak rozpoznać zapalenie pęcherza u psów?

Zapalenie pęcherza można rozpoznać, obserwując częstotliwość, z jaką pies oddaje mocz, ilość tego moczu itp. Każda zmiana: zarówno zbyt częste oddawanie moczu, jak i zbyt rzadkie, mogą oznaczać pojawienie się choroby. Jeśli w moczu pojawia się krew, także w postaci śladowej, taką dolegliwość należy obowiązkowo zgłosić lekarzowi. Choć pęknięcie pęcherza zdarza się niezmiernie rzadko, to jednak przetrzymywanie w nim moczu, co się zdarza przy zapaleniu pęcherza, może powodować jego przepełnienie.

Zapalenie pęcherza diagnozuje się głównie u psów starszych, u młodszych za zapalenie pęcherza odpowiedzialne są niektóre leki, ale również urazy mechaniczne w okolicy układu moczowego czy infekcje. Zdarza się, że ze strony układu moczowego nie ma żadnych objawów, a mimo to u psa diagnozuje się zapalenie pęcherza. Według lekarzy weterynarii na zapalenie pęcherza cierpi nawet co piąty pies, u którego chorobę zdiagnozowano tylko i wyłącznie dlatego, że u psa przeprowadzono badanie moczu przed szczepieniem.

Diagnostyka i leczenie choroby

Do zdiagnozowania zapalenia pęcherza u psa wystarczy badanie moczu. W bardziej skomplikowanych przypadkach zaleca się także zrobienie USG układu moczowego. Samo leczenie dolegliwości oznacza podjęcie leczenia farmakologicznego, w wielu przypadkach lekarz zaleca także chwilową zmianę diety. Można w niej sięgać po gotowe karmy dla zwierząt z dolegliwościami ze strony układu moczowego. Samodzielne podawanie preparatów leczniczych może przynieść więcej szkody. Jeśli pies ma wszelkie objawy zapalenia pęcherza, a jednak za jego chorobą stoi kamica szczawianowa, samodzielne podawanie leku może jedynie nasilić objawy choroby.

To cię zaciekawi

zatwardzenie u psa
Psy

Zatwardzenie u psa

cezary | | 1

Zatwardzenie u psów to często spory problem, który stanowi zmartwienie dla wielu hodowców. Jakie czynniki mają wpływ na kłopoty z wypróżnianiem? Co robić, jeśli pojawi się zatwardzenie u psa? Jeśli…

zapalenie trzustki psa
Psy

Zapalenie trzustki u psa

cezary | | 0

Trzustka to jeden z najważniejszych gruczołów organizmu, odpowiedzialny przede wszystkim za produkcję niezbędnych do życia hormonów, w tym insuliny, a także enzymów trawiennych. Nieprawidłowe funkcjonowanie tej części układu pokarmowego zdarza…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *