Zapalenie spojówek u psa

cezary | | 2 | Psy

Zapalenie spojówki u psa jest dość poważnym schorzeniem natury okulistycznej. Stan zapalny, jaki rozwija się w worku spojówkowym, ale również zwiększone wydzielane ropnej wydzieliny, spowodowane np. urazem oka, może być groźne dla wzroku psa, jeśli jego właściciel nie zdecyduje się na podjęcie leczenia. Czym zatem grozi zapalenie spojówek u psów?

Zapalenie spojówek u psa

zapalenie spojówek u psaMimo dość podobnych objawów, za zapaleniem spojówek mogą stać bardzo różne czynniki. I tak za najpowszechniejszy problem wywołujący zapalenie spojówek u czworonogów uważa się alergie kontaktowe oraz atopowe zapalenie skóry o podłożu alergicznym. Samo zapalenie spojówek może być wywołane przez bakterie i wirusy, dlatego zapalenie spojówek może się pojawić przy zarażeniu nosówką czy chlamydofilozą, na którą mogą chorować także koty. Często za stanem zapalnym stoją również wady genetyczne, głównie w zakresie budowy powiek, które mogą się zawijać w kierunku spojówek.

U niektórych psów stan zapalny spojówek wywołują nieprawidłowości w okolicy rzęs – drugi rząd rzęs lub ich nieprawidłowe ułożenie to jedynie dwa przypadki problemów, jakie mogą mieć wpływ na stan zapalny. Niedrożność kanałów łzowych to kolejny czynnik, który może skutkować zapaleniem spojówek. Jednak oprócz zarażenia wirusami i bakteriami oraz nieprawidłowościami w budowie anatomicznej oka i okolic na zapalenie spojówek mogą wpływać także urazy mechaniczne, kontakt z substancjami chemicznymi czy wreszcie ciało obce, jakie dostało się do oka. Zdarza się, że przy podawaniu psu leków na inne schorzenia wzroku, jego reakcja na preparat będzie właśnie stanem zapalnym spojówek. Warto pamiętać, że wszystkie rasy psów, które określa się jako krótkonose, mogą posiadać włosy wyrastające z fałdu nosowego, które również mogą podrażniać oko.

Objawy zapalenia spojówek u psa

Najważniejszym objawem, na który powinien zwrócić uwagę właściciel psa, jest nadmierny, czasem także ropny, wyciek z oka. Początkowo są to zazwyczaj łzy, które w krótkim czasie zamieniają się w śluz lub ropę. Mogą one przypominać poranne “śpiochy”. Jeśli jednak takiej wydzielinie towarzyszy zaczerwienie oka i powiększenie naczyń krwionośnych w oku (tzw. syndrom “czerwonego oka”), należy już rozważyć wizytę u weterynarza. Zaczerwienieniu bardzo często towarzyszy opuchlizna, zaś sam pies stara się potrzeć łapą bolące oko, czasem także nadmiernie mruży oczy.

Rozpoznanie i leczenie

U wielu psów za zapaleniem spojówek stoi atopia, czyli choroba ogólnoustrojowa, którą należy rozpoznać, aby zapobiec ponawianiu się zapalenia spojówek. Diagnoza oparta jest w wielu przypadkach na wywiadzie z właścicielem, niemniej jednak w niektórych przypadkach konieczne staje się pobranie wymazu z oka, aby stwierdzić, co powoduje stan zapalny spojówek. Przy podejrzeniu syndromu suchego oka u psa wykonuje się test łzowy Schirmera, dzięki któremu można stwierdzić, ile łez faktycznie jest produkowanych przez kanały łzowe. Przy podejrzeniu istnienia alergicznego zapalenia spojówek wykonuje się odpowiednie testy, aby wskazać alergen, odpowiedzialny za powstawanie stanu zapalnego.

Leczenie zależy od tego, czy za zapaleniem stoją zmiany fizjologiczne, które należy usunąć operacyjnie, czy bakterie lub wirusy. Jeśli chorobę wywołują wirusy, psu podaje się krople do oczu z antybiotykiem. Obrzęk spojówki zmniejszą niesterydowe leki przeciwzapalne. W warunkach domowych chore oczy należy przemywać przy użycia gazika i płynów, w szczególności soli fizjologicznej, kropli ze świetlika lub wywaru z herbaty.

To cię zaciekawi

zatwardzenie u psa
Psy

Zatwardzenie u psa

cezary | | 1

Zatwardzenie u psów to często spory problem, który stanowi zmartwienie dla wielu hodowców. Jakie czynniki mają wpływ na kłopoty z wypróżnianiem? Co robić, jeśli pojawi się zatwardzenie u psa? Jeśli…

zapalenie trzustki psa
Psy

Zapalenie trzustki u psa

cezary | | 0

Trzustka to jeden z najważniejszych gruczołów organizmu, odpowiedzialny przede wszystkim za produkcję niezbędnych do życia hormonów, w tym insuliny, a także enzymów trawiennych. Nieprawidłowe funkcjonowanie tej części układu pokarmowego zdarza…

1 thought on “Zapalenie spojówek u psa

    • Author gravatar

      Zapalenie spojówek u psa trzeba leczyć farmakologicznie. Niektórzy myślą, że to samo przejdzie, ale nie ma się co łudzić. Nie ma na to żadnych szans. Muszą być krople i to najczęściej przez kilka ładnych dni, bo na przykład mój pies miał już dwa razy zapalenie i za pierwszym razem początkowo chcieliśmy żeby jakoś to przeszło samo i guzik, nie da się tak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *