Zapalenie trzustki u psa

cezary | | 0 | Psy

Trzustka to jeden z najważniejszych gruczołów organizmu, odpowiedzialny przede wszystkim za produkcję niezbędnych do życia hormonów, w tym insuliny, a także enzymów trawiennych. Nieprawidłowe funkcjonowanie tej części układu pokarmowego zdarza się często nie tylko w przypadku ludzi, ale również zwierząt. Czym jest zapalenie trzustki u psa? Jakimi symptomami się charakteryzuje? Czy jest groźną chorobą?

Zapalenie trzustki u psów

Zapalenie trzustki psa to dość częste schorzenie u tego gatunku. Rasą szczególnie narażoną na jej pojawienie są sznaucery (zwłaszcza miniaturowe). Choroba może mieć charakter ostry bądź – rzadziej występujący – przewlekły.

Przyczyny zapalenia trzustki u psów

zapalenie trzustki u psaWeterynarze są zdania, że główną przyczyną wystąpienia choroby są błędy żywieniowe popełniane przez właścicieli. Część osób nie przykłada bowiem zbyt dużej wagi do tego, co je zwierzę. Zamiast zbilansowanej diety i dobrego produktu pies otrzymuje resztki ze stołu, chleb lub inne rzeczy, bogate w sól, cukier, tłuszcz czy przyprawy, których czworonogi nigdy jeść nie powinny.

Zapalenie trzustki u psa nie zawsze wynika ze złej woli opiekuna. Częstym powodem jest rozpieszczanie czworonoga, które przyjmuje postać częstowania go rozmaitymi przysmakami, m.in. słodyczami. Inni osoby z kolei nie mają pojęcia, że reklamowana w telewizji popularna karma, dostępna w supermarkecie, tak naprawdę nie jest zbyt dobrym jakościowo produktem dla czworonoga, ponieważ zawiera zupełnie zbędne, a często wręcz szkodliwe składniki, np. konserwanty. Brak wiedzy i rozsądku w kwestii prawidłowego odżywiania pupila to główna przyczyna tej choroby.

Zapalenie trzustki u psów może być też wynikiem innego schorzenia, np. nadmiaru masy ciała, zapalenia jelit, cukrzycy, dużej ilości wapnia we krwi, infekcji, urazów, niedoczynności tarczycy, chorób kory nadnerczy. Również przyjmowane przez zwierzę leki mogą działać negatywnie na funkcjonowanie trzustki, wywołując ostatecznie jej zapalenie. Jak podkreślają specjaliści, w większości przypadków choroba ta ma nieznaną przyczynę.

Objawy zapalenia trzustki

Ostre zapalenie trzustki psów może być sygnalizowane przez szereg symptomów. Należą do nich:

  1. bóle jamy brzusznej
  2. silne wymioty
  3. ostra biegunka z domieszką krwi
  4. niechęć do jedzenia
  5. picie dużej ilości wody
  6. wysoka temperatura ciała
  7. senność, osłabienie, brak aktywności
  8. stany depresyjne

Rodzaje zapalenia trzustki u psa

Zapalenie trzustki może wystąpić w wersji krwotocznej lub obrzękowej. Pierwsza uznawana jest za znacznie poważniejszą, doprowadzającą często do zgonu czworonoga, natomiast druga – za raczej łagodną odmianę schorzenia.

Krwotoczne zapalenie trzustki jest na tyle silne, że nie da się nie zauważyć objawów. Ważne jedynie, by jak najprędzej zabrać zwierzę do weterynarza – w przeciwnym razie w ciągu kilku dni może po prostu umrzeć. Weterynarz wykonuje w celu diagnozy badanie krwi, a niekiedy również dodatkowo ultrasonografię lub zdjęcie rentgenowskie.

Terapia w początkowej fazie ma na celu zmniejszenie aktywności narządu, a następnie stabilizację stanu czworonoga i zapobieganie nawrotom choroby. Zwierzę ma podawane antybiotyki w formie tabletek lub zastrzyków, leki przeciwbólowe, glikokortykosteroidy, kroplówki, konieczna jest również głodówka. Często jedynym produktem, który można zwierzakowi dać, jest specjalistyczny płyn do picia, przypominający mleczny koktajl, a po około 4 dniach – niewielkie ilości suchej karmy, oczywiście wysokogatunkowej i przeznaczonej do stosowania w chorobach, takich jak zapalenie trzustki psa. Czasem niezbędna okazuje się także transfuzja krwi.

To cię zaciekawi

zatwardzenie u psa
Psy

Zatwardzenie u psa

cezary | | 1

Zatwardzenie u psów to często spory problem, który stanowi zmartwienie dla wielu hodowców. Jakie czynniki mają wpływ na kłopoty z wypróżnianiem? Co robić, jeśli pojawi się zatwardzenie u psa? Jeśli…

zapalenie spojówki u psa
Psy

Zapalenie spojówek u psa

cezary | | 1

Zapalenie spojówki u psa jest dość poważnym schorzeniem natury okulistycznej. Stan zapalny, jaki rozwija się w worku spojówkowym, ale również zwiększone wydzielane ropnej wydzieliny, spowodowane np. urazem oka, może być…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *