Zatwardzenie u psa

cezary | | 1 | Psy

Zatwardzenie u psów to często spory problem, który stanowi zmartwienie dla wielu hodowców. Jakie czynniki mają wpływ na kłopoty z wypróżnianiem? Co robić, jeśli pojawi się zatwardzenie u psa?

Jeśli pies załatwia się bez kłopotów przynajmniej jeden raz w ciągu doby, wówczas nie powinno być powodów do niepokoju. Jednak przeciągający się brak wypróżnień lub widoczny kłopot z tą czynnością u czworonoga – to sprawa, której odpowiedzialny opiekun nie może zbagatelizować.

Przyczyny zatwardzenia u psa

Do takich sytuacji najczęściej dochodzi wtedy, gdy zwierzę zjadło ciężkostrawny posiłek, mający w składzie dużą ilość włókiem pokarmowych. Psy powinny mieć zapewnioną zbilansowaną dietę, a karma musi być dobra gatunkowo. Z pewnością nieodpowiednie jest również podawanie pupilowi kości, których elementy zalegają w jelitach i nie zostają strawione. Szczególnie często zdarza się to u osobników starszych. Inne rzeczy, które mają wpływ na tą dolegliwość, to np. celuloza, chrząstki, trawa, elementy papierowe. Zjedzenie ich skutkuje powstaniem zatoru w jelitach i problemem z wydaleniem stolca.

Zatwardzenia u psów bywają również efektem chorób (np. zapalenia okrężnicy czy jelita grubego albo kłopotów tarczycowych), a także przyjmowania określonych rodzajów leków. Nie bez znaczenia jest również tryb życia czworonoga. Brak jakiejkolwiek aktywności i ruchu, a także nadmiar masy ciała – to jedne z częstszych przyczyn zaparć. Jeśli pojawią się dodatkowo torsje, wtedy prawdopodobnie zatwardzenie u psa jest wynikiem obecności jakiegoś ciała obcego w jego układzie pokarmowym. Wówczas konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Co robić, by zatwardzenia u psów zdarzały się jak najrzadziej?

Przede wszystkim prawidłowo odżywiać czworonoga, zwracać uwagę na to, co je, kontrolować go podczas wyjść na zewnątrz. Zwierzę musi mieć stały dostęp do wody, ponieważ jej brak utrudnia pracę jelit i prowadzi do zaparć. Ważną sprawą są regularne spacery. Zwierzak, który zbyt długo musi pozostawać w domu, zmuszony jest powstrzymywać się od czynności fizjologicznych. Brak możliwości regularnych wypróżnień powoduje więc, że wystąpić mogą zatwardzenia u psa. Zwierzę w takiej sytuacji albo w ogóle nie czuje potrzeby załatwienia się, albo podejmuje takie próby, nawet kilkukrotnie w ciągu jednego spaceru, jednak sprawiają mu spory wysiłek i ostatecznie kończą się niepowodzeniem.

Obserwacja tego, czy i z jaką częstotliwością wypróżnia się zwierzę jest bardzo ważne. Wszelkie problemy w tej kwestii powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Pies, w jelicie którego zalegają masy kałowe, może odczuwać spory dyskomfort, a nawet ból.

Kiedy do weterynarza z zatwardzeniem

lewatywaZatwardzenie u psów, które utrzymuje się kilka dni, to moment, gdy warto odwiedzić przychodnię weterynaryjną. Specjalista dokładnie zbada zwierzę i podejmie odpowiednie leczenie. Zatwardzenia u psa zwykle kończy się wykonaniem lewatywy. Samodzielne podawanie jakichkolwiek środków, np. przeczyszczających, jest zabronione. Nie wszystkie tego typu leki są odpowiednie dla czworonogów i mogą wywołać nieprzyjemne skutki uboczne.

Terapia w przypadku zatwardzenia u psa polega oczywiście także na zastosowaniu prawidłowych zasad odżywiania, regularnym nawadnianiu pupila świeżą wodą oraz zapewnieniu mu możliwości biegania, które wpływa na perystaltykę jelitową. W przypadku nadwagi konieczne będzie zadbanie o zmniejszenie masy ciała. Zatwardzenie u psów to dolegliwość, z którą raczej łatwo sobie poradzić, jednak mimo wszystko wpływa ona na samopoczucie zwierzęcia, dlatego najlepiej pomyśleć wcześniej o zapobieganiu takim sytuacjom.

To cię zaciekawi

zapalenie trzustki psa
Psy

Zapalenie trzustki u psa

cezary | | 0

Trzustka to jeden z najważniejszych gruczołów organizmu, odpowiedzialny przede wszystkim za produkcję niezbędnych do życia hormonów, w tym insuliny, a także enzymów trawiennych. Nieprawidłowe funkcjonowanie tej części układu pokarmowego zdarza…

zapalenie spojówki u psa
Psy

Zapalenie spojówek u psa

cezary | | 1

Zapalenie spojówki u psa jest dość poważnym schorzeniem natury okulistycznej. Stan zapalny, jaki rozwija się w worku spojówkowym, ale również zwiększone wydzielane ropnej wydzieliny, spowodowane np. urazem oka, może być…

1 thought on “Zatwardzenie u psa

    • Author gravatar

      To jest trochę tak, jak z ludźmi. Zatwardzenie u psa zdarza się rzadziej, jak zawsze będzie miał miskę z wodą. Często, zwłaszcza przy dużych psach, zapominamy że powinien on naprawdę dużo pić. Miska żarcia pełna, a wody mało. Powinno być odwrotnie i będzie pies zdrowszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *